New: 🍿 #59: 5 ciekawych paradoksów naszego życia
Jak podejmować lepsze decyzje i myśleć pod prąd
Paradoks wyboru
W 2000 roku Sheena Iyengar i Mark Lepper przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, jaki wpływ na zakupy ma duża ilość opcji do wyboru. Badacze na jednym ze stolików umieścili 24 różne słoiki z dżemami, a na drugim jedynie 6. Wyniki były dość zaskakujące: podczas gdy większa wystawa faktycznie przyciągnęła więcej klientów, to jednak mniejsza wygenerowała większą sprzedaż dżemów.
Zjawisko to nazwane jest "paradoksem wyboru" i mówi o tym, że posiadanie większej liczby opcji może prowadzić do paraliżu decyzyjnego i niezdecydowania. Zbyt wiele wyborów przytłacza nas, sprawiając, że trudniej jest podjąć konkretną decyzję.
Zauważcie, że większość cenników w sieci (kiedy wykupujecie jakąś usługę) ma trzy kolumny, a jedna z nich zazwyczaj jest w jakiś sposób wyszczególniona. Wszystko po to, aby pomóc nam w wyborze. By nie doprowadzić do paraliżu decyzyjnego. Paradoks ten możemy zatem wykorzystać na własny użytek, jeśli nauczymy się redukować opcje do minimum. Wtedy też łatwiej podejmiemy decyzję.
Paradoks wiedzy
Im więcej wiesz, tym coraz bardziej zdajesz sobie sprawę, jak mało wiesz. Takie mamy często wrażenie. Bo im głębiej wchodzimy w dany temat, tym zaczynamy dostrzegać, jak złożone jest owo zagadnienie i ile jeszcze o nim nie wiemy. Na szczęście w tym obszarze mam dla Was dwie dobre wiadomości.
Po pierwsze syndrom oszusta dotyka nas wszystkich. Czyli uczucie, że chyba nie jesteśmy tak dobrzy, za jakich się podajemy lub nie wiemy tyle, ile powinniśmy. Nie przejmujcie się tym specjalnie. To rzecz dość powszechna. Również u największych ekspertów.
Po drugie - studiowanie przez jakiś czas danego zagadnienia sprawia, że w którymś momencie wiemy na dany temat więcej niż 99% ludzi. A Ci chętnie do nas lgną, aby się czegoś nauczyć. Ważne jest znalezienie swojej własnej niszy i umiejętne wykorzystanie nowej wiedzy. Choć do końca może nam się wydawać, że nadal mało wiemy. Na tym polega ten paradoks.
Paradoks kontroli
Chęć kontrolowania każdego aspektu naszego życia i otoczenia może wydawać się drogą do sukcesu. Jednakże często bywa zupełnie odwrotnie. Jeśli jesteście czytelnikami tego newslettera od co najmniej kilku tygodni, to z pewnością pamiętacie historię łyżwiarza Dana Jansena. Po serii spektakularnych porażek znaleziono dla niego psychologa, który poradził mu, aby nie koncentrować się na wynikach, a bardziej odnaleźć radość z samego uprawiania łyżwiarstwa. Ten brak kontroli doprowadził do ostatecznie do zdobycia złotego medalu na Zimowych Igrzyskach w Lillehammer.
Zatem… kiedy coś nie wychodzi, po prostu odpuście, dajcie sobie więcej luzu i zobaczcie, co się stanie.
Paradoks porażki
Sukces wymaga gotowości do porażki, o czym wielu zapomina. Kiedy zaczynamy biznes, zakładamy firmę albo postanawiamy zrzucić kilka kilogramów i bierzemy się za sport, prędzej czy później doświadczymy porażki. Ludzie zwykle od tego uciekają. Wypierają ze świadomości, że tak właśnie może się w którymś momencie stać albo wstydzą, że coś im nie wyszło. Tymczasem paradoks polega na tym, że to właśnie wtedy najwięcej się uczymy. To jednocześnie test przetrwania i wyeliminowania tych najsłabszych. Mając w świadomości, że porażki są wpisane w sukces, zaczynamy inaczej podchodzić do całości procesu i kiedy te naprawdę się pojawiają, nie jesteśmy zaskoczeni. Bierzemy je za lekcje.
Jeśli chcecie o tym posłuchać więcej, zapraszam do 94. odcinka podcastu Poniedziałek Rano.
Paradoks dawania
Im bardziej dajesz od siebie, bez oczekiwania czegokolwiek w zamian, tym więcej otrzymujesz. Tak to zazwyczaj działa. Sam to czuję pod kątem nie tylko tego newslettera, ale również podcastu, tworząc oba za darmo i poświęcając im łącznie kilka godzin mojego wolnego czasu w tygodniu. Ale warto. A im więcej daję, im więcej się dzielę, choć tego nie oczekuję (inaczej bym za to kasował), tym więcej potem karmy wraca. Więcej ciekawych osób się wokół mnie pojawia, więcej propozycji dostaję, więcej fajnych rzeczy mi się przytrafia. Choć zupełnie na to nie czekałem.
Jeśli więc chcecie osiągnąć w czymś sukces, zacznijcie dawać. Dzielcie się tym, co macie, bez ograniczania wiedzy czy innych zasobów. Oczywiście w ramach rozsądku i pozostania asertywnym. To coś zupełnie innego. Paradoks dawania mówi o hojność i bezinteresowności w dawaniu, co w rezultacie prowadzi do niespodziewanych korzyści dla darczyńcy.
JĘZYKI OBCE
🍩 Jak to wytłumaczyć obcokrajowcowi
Jestem pewny, że wielokrotnie mieliście okazję lub potrzebę wytłumaczenia obcokrajowcowi czym są PIEROGI, albo czym jest BIGOS. I wiem, nie jest to łatwe, bo wymaga posługiwania się specjalistycznymi, bądź co bądź, wyrazami i opisania tego, jak to właściwie wygląda.
W zeszłym tygodniu mieliśmy tłusty czwartek, a więc często mówiliśmy o pączkach. Pytanie jest, czy potrafilibyście wyjaśnić komuś z zagranicy, czym właściwie jest pączek? Bo słowo DONUT, a właściwie wyobrażenie tego czym jest ten wyraz, zazwyczaj mocno odbiega od tego, czym jest nasz polski pączek, a śląski krepel. Spójrzcie 👆🏻 chociażby na ikonkę obok tytułu tego artykułu.
Pomocny będzie post, który znalazłem na LinkedIn, a dzięki któremu:
poczytacie po angielsku (taka 1-minutowa lekcja)
dowiecie się, jak opisać pączka po angielsku
może zachęci was to do napisania własnego posta po angielsku na jakiś ciekawy temat?
🌳 Jak przedłużyć życie i zachować zdrowie dzięki językom obcym?
To tytuł artykułu, który napisałem dla magazynu Pokolenia, Warszawskiego Miesięcznika Seniorów, wydawanego w nakładzie aż 20 tysięcy egzemplarzy miesięcznie.
Najnowszy numer przyjechał z drukarni 3 dni temu, a w nim m.in. mój dość obszerny artykuł o wpływie języków na opóźnianie się wielu chorób, na samotność oraz depresję. To materiał, który jednocześnie straszy, a z drugiej strony daje nadzieję na to, że jest rozwiązanie i że mamy wpływ, jak będziemy funkcjonować za X lat.
ROZWÓJ OSOBISTY
🚄 Magazyn Pokładowy Kolei Dolnośląskich i forma życia
Zapraszam Was do czytania Magazynu Pokładowego, gdzie znajdziecie mój nowy artykuł o budowaniu formy życia - zarówno fizycznej, jak i mentalnej. Tym razem bohaterem okładki jest Borys Szyc.
Never stop doing what makes your heart beat.
It doesn't matter what you achieve but what it makes you feel ❤️
🧠 Human Mind - System Zarządzania Umysłem startuje już jutro!
Chcieliśmy stworzyć coś zupełnie innego:
coś, co się stale rozwija. Masz dostęp, a i tak dostajesz regularnie nowe elementy
coś, co jest ciekawe i zbudowane na wielu formatach: video, schematach, rysunkach, screenshotach, pdf-ach i wielu innych rozwiązaniach
coś, co poprowadzi użytkownika jak za rączkę.
Już w sobotę otwieramy pierwsze dwa moduły: Human Mind English Basic 🇬🇧 oraz Plus 🇬🇧.
A w niedługim czasie kolejne 3 z angielskiego 🇬🇧, podobne z hiszpańskiego 🇪🇸, niemieckiego 🇩🇪 i włoskiego 🇮🇹 , a także, co równie ważne - moduły uczące produktywności, konsekwencji oraz motywacji do działania 🪴. Przed nami dużo pracy, a przed Wami ogrom niesamowitego materiału do pracy nad lepszą wersją siebie.
W sobotę rano znajdziecie wszystko tu:
☹️ Dlaczego ludzie wstydzą się mówić w języku obcym? I co zrobić, by to zmienić?
KARIERA I BIZNES MIĘDZYNARODOWY
💵 Jak zarabiają firmy i na czym
Jeśli lubicie rozkminki związane z brandami, w jaki sposób działają firmy, jak zarabiają, na czym, ile zysku generują i wszystkie tego typu kwestie, serdecznie polecam Wam instagramowe konto: app_economy_insights.
To ten rodzaj wiedzy, który pozwala Wam uczyć się podstaw funkcjonowania przedsiębiorstw. Na konkretnych przykładach. Jeden z nich zamieszczam poniżej.
🤔Are you familiar with the 9 trends that will shape work in 2024?
Tekst Pawła Dudka z dzisiaj, jednego z bohaterów mojej drugiej książki “Języki obce w karierze polskich prezesów, dyplomatów i mistrzów świata”. Ciekawe spostrzeżenie na rok 2024 i na nasze organizacje:
💡Gartner researchers Emily Rose McRae, Peter Aykens, Kaelyn Lowmaster, and Jonah Shepp have identified and published these key 9️⃣ trends that will significantly impact organizations in their recent article in Harvard Business Review:
1️⃣ Creative Benefits: Organizations are exploring more impactful and creative benefits, including housing subsidies, caregiver benefits, financial well-being programs, and student loan repayment.
2️⃣ AI Opportunity: Artificial intelligence will create workforce opportunities rather than diminish them.
3️⃣ Four-Day Workweeks: Four-day workweeks will become more routine.
4️⃣ Conflict Resolution Skills: Employee conflict resolution will be essential for managers.
5️⃣ GenAI Experiments: GenAI experiments will yield valuable lessons and costs.
6️⃣ Skills Over Degrees: Skills requirements will surpass degree requirements.
7️⃣ Climate Change Protection: Climate change protection will become a new employee benefit.
8️⃣ DEI Integration: Diversity, equity, and inclusion will become more embedded in the way we work.
9️⃣ Career Path Flexibility: Traditional stereotypes of career paths will collapse.
🎯Authors emphasize the importance of prioritizing and taking action on these trends to avoid falling behind in talent retention, attraction, and strategic goal achievement.
🔔They suggest asking yourself 3️⃣ key questions:
1️⃣ Which trends will disproportionately impact your organization?
2️⃣ Which trends might give you a strong comparative advantage in the labor market if your organization acted on them?
3️⃣ Which trends pose a threat to your strategic goals if you don’t act on them?
Dla mnie szczególnie ciekawy jest punkt 6, który mówi, że ważniejsze od dyplomów są umiejętności (jestem fanem tego myślenia od wielu lat), punkt 9, który każe być nam elastycznymi i przygotowanymi na zmiany oraz punkt 2 mówiący o szansach jakie daje rozwój sztucznej inteligencji. Już dzisiaj stosujemy ją w Programie Premium, pokazując, jak jeszcze skuteczniej można uczyć się języków dzięki AI.
🔜 Szukanie dziur, szans oraz dobrej komunikacji
We wtorek w ramach Raven Global zaczynamy współpracę z nowym podmiotem, którego rozwój międzynarodowy stanął w miejscu, a ostatnie działania w eksporcie nie przynoszą zadawalających wyników. Poproszono nas, aby się temu przyjrzeć.
Gdybyście byli w podobnej sytuacji, warto zacząć od:
określenia 3 największych i palących problemów
sprawdzenia, gdzie zatrzymuje się potencjał współpracy
określenia “problemu” klienta, który my potrafimy rozwiązać
znalezienia punktu “świeżości” dla nowego otwarcia
usprawnienia komunikacji (również tej językowej)
To na początek. Proponuję Wam skorzystać z ciekawej metody 5 WHY, która może być przydatna nie tylko w biznesie, a która może przynieść ciekawe wnioski i odpowiedzi:
W ten sposób można zadać pytanie:
Dlaczego brak jest aktywnej współpracy międzynarodowej między dwoma podmiotami?
Może być to spowodowane brakiem zaufania.
Dlaczego istnieje brak zaufania między nimi?Być może wynika to z różnic kulturowych i braku porozumienia co do wartości i priorytetów.
itd, itd. W ten sposób zadajecie 5 pytań DLACZEGO, dochodząc powoli do określonych wniosków. A przynajmniej znajdując światełko w tunelu.
💬 Fajny cytat na koniec
Piękne dni nie przyjdą do Ciebie. To ty musisz iść w ich stronę.
Widzimy się dokładnie za tydzień! Miłego weekendu dla Was!
Piotr