New: 🍿 #89: Kto mieszka z rodzicami, jak brzmi niemiecki na poziomie C1 oraz jak nie zmarnować życia!
Dziś po raz pierwszy odmówiłem komuś współpracy. I nie dlatego, że coś z tą osobą było nie tak. Po prostu nadszedł czas, by zacząć mówić NIE. Wiele razy i wielu różnym rzeczom.
Krótko po tym przypomniał mi się cytat Warrena Buffeta, który powiedział, że…
”Różnica między ludźmi sukcesu, a naprawdę ludźmi sukcesu polega na tym, że ci drudzy mówią 'NIE' prawie wszystkiemu.”
I o ile pewnie daleko mi jeszcze do tych, których miał na myśli, to jednak zrozumiałem, że to właśnie to jest ten właściwy kierunek, który należy obrać.
Wiecie dlaczego?
Bo każde TAK jest mówieniem NIE innym sprawom. Spójrzcie:
Każde ciastko czy rezygnacja z treningu jest mówieniem NIE doskonałej formie fizycznej, jaką planowaliśmy osiągnąć i którą sobie obiecaliśmy
Każdy dzień mówienia sobie, że zaczynam od poniedziałku jest odwlekaniem marzenia, które chcemy spełnić
Każda dodatkowa godzina w pracy to godzina mniej spędzona z rodziną oraz przyjaciółmi
Każde nowe zadanie to więcej spraw na głowie, a mniej przestrzeni na myślenie
Można by tak wyliczać bez końca.
Niedawno napisałem o tym w poście:
”Czasem działamy jak roboty.
Bez dania sobie czasu na myślenie. To tak, jakby powiedzieć „panie kierowniku, jest taki zapier…, że nie ma kiedy taczki załadować!” I tak biegamy z pustą taczką, dzień po dniu, miesiąc za miesiącem, nie zastanawiając się, że być może jest jeszcze jakiś inny sposób? Lepszy…
Tak to działa w biznesie, w języka obcych i w sporcie. Tak jest w produktywności, czytaniu książek oraz w obszarze projektów zawodowych. Bez zmian zostajemy w tyle. Na starym oprogramowaniu.
Ostatnio wiele usprawniam, myśląc o optymalizacji czasu, o priorytetach, o rezygnacji w kilku dotychczasowych rzeczy, na korzyść innych, które, po przemyśleniu, są jednak ważniejsze niż tamte poprzednie. W ten sposób ogarnąłem w ostatnich tygodniach sporo zaległości, tydzień temu zleciłem książkę do druku, zacząłem trenować dwa razy więcej niż dotychczas, ale też wydajniej pracować. Jednocześnie znajdując czas na czytanie, ten dla rodziny i na weekendy z przyjaciółmi.
Wiem, że zabrzmi to głupio, ale zachęcam Was do myślenia. Do analizy wszystkiego, co robicie. Od nauki języków obcych i metod, które używacie, poprzez zarządzanie własnym czasem aż po procesy decyzyjne i własną pracę: czym się zająć, a czemu powiedzieć NIE.
W książce „Think again” jest historia pewnych strażaków zrzuconych z helikoptera w sam środek płonącego lasu. Z 15 przeżyło jedynie 3. Tylko dlatego, że w chwili zagrożenia życia, pomyśleli, co można zrobić inaczej. Działając po staremu nie mieliby szans. Jednak największym zaskoczeniem było to, że po przeanalizowaniu całej sytuacji, już po tragedii, okazało się, że wcale tam nie powinni być. Nigdy nie powinni byli się tam znaleźć. Ale nikt nie pomyślał, by jeszcze raz przemyśleć przestarzałe przepisy i wprowadzić zmiany. To tak jakby mieć komputer i nadal pracować na Windows 95.
Pytanie jest, iloma żyjemy nadal na co dzień? Starymi normami, przekonaniami i priorytetami, które dawno przestały być aktualne…
I co należy robić dzisiaj? Czym się zająć? Na co poświecić swój cenny czas? Nowy biznes, języki obce, podróże, zdrowie…? Bo wiecie… nigdy nie będziemy już tak młodzi jak dzisiaj…”
W ten sposób, wczoraj zrezygnowałem z dwóch języków w Programie Premium (pozostawiając jedynie angielski, niemiecki i hiszpański), aby móc mocniej skupić się na wystąpieniach publicznych (ostatnio mam w tym obszarze sporo propozycji) oraz wreszcie na mojej trzeciej książce, dla której, choć sobie (i Wam) obiecałem, przez ostatnie miesiące zupełnie nie miałem czasu.
Ale to nie wszystko. Choć czuję, że zadań nadal jest za dużo, zaczynam coraz częściej mówić wielu sprawom NIE, jednocześnie mówiąc TAK dla zdrowia, rodziny, sportu, słonecznych dni, kiedy to można docenić piękne chwile oraz podróży, których w zeszłym roku niemal nie było. W tym roku (i kolejnym) jest z tym i będzie zupełnie inaczej.
Może trzeba było dojrzeć? Może nieco spiąć tyłek, wziąć się do roboty i pewne rzeczy rozwinąć na tyle, by wszystko pięknie się kręciło? Nie wiem. Wiem jednak, że jak śpiewał Rysiek Riedel z zespołu Dżem - “w życiu ważne są tylko chwile”. A ja tych chwil tracić nie chcę. Wybierając mądrze to, na co poświęcę czas, kolejne miesiące oraz lata i czego tak naprawdę chcę od życia.
Piszę te słowa w dniu urodzin mojego syna - 18-tych, pamiętając, jak jeszcze chwilę temu był słodkim maluchem. Dziś mądrym i poukładanym facetem. W takim momencie orientujemy się, jak przerażająco szybko mija czas i że warto kilku sprawom powiedzieć NIE, by zacząć żyć takim życiem, jakiego pragniemy.
Najlepsze, co możecie teraz zrobić, to odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim życiem żylibyście, gdyby został Wam ostatni rok? Czym byście się zajęli? Co porzucili? Z kim spędzali te miesiące i co robili? I tak właśnie należy żyć!
Piłkarze są jak maszyny - obszerny wywiad ze mną dla SportMarketing.pl
O roli języków obcych w karierze sportowców - rozmowę przeprowadził ze mną Jakub Kłyszejko.
”Jeśli mamy zawodnika, który od początku jest komunikatywny i pokazuje, że pragnie stać się integralną częścią klubu oraz całej społeczności wokół, staje się niemal pół-Bogiem.”
Wystąpienie tak dobre, że słuchałem go podczas startu w 38. Biegu Barbórkowym :)
W tym ekscytującym wystąpieniu Codie Sanchez (zasubskrybujcie koniecznie jej newsletter “The Contrarian Thinking”) dzieli się swoją drogą od zarabiania 37 000 dolarów rocznie do budowania wielu odnoszących sukcesy firm, ujawniając zmiany w sposobie myślenia i strategie, które mogą pomóc Wam osiągnąć wolność finansową.
Jeśli brakuje Ci motywacji do działania, ustaw termin
Coś planujemy i... no właśnie. Znów nie wyszło. Dużo postanowień, mało dokończonych projektów. Znów nie udało się schudnąć, nauczyć języka czy więcej zarobić. A może po prostu brakuje terminów realizacji i planu działania? Posłuchajcie 126. odcinka i sami się przekonajcie!
Ciekawe dane, które mogą Was zainteresować
Ilu dorosłych Polaków w wieku 25-29 lat nadal mieszka z rodzicami? Tego dowiecie się z poniższego zestawienia.
Najwięcej takich osób jest w Chorwacji i Czarnogórze, bo aż 79% dorosłych nadal mieszka w domu.
Wysokie koszty wynajmu w porównaniu do lokalnych wynagrodzeń, wraz z głęboko zakorzenionymi tradycjami kulturowymi, odgrywają znaczącą rolę w tym trendzie wśród młodych dorosłych na Bałkanach.
Jak mówić po niemiecku na poziomie C1? - sprawdźcie sami!
Dajcie znać w komentarzu, czy już tak potraficie…
A propos języków przypominam Wam o HUMAN MIND, gdzie prowadząc Was jak za rączkę, nauczycie się języka angielskiego 🇬🇧 (Basic & Plus) lub hiszpańskiego 🇪🇸 (Basic). Każdy moduł to ponad 40 obszarów pracy i czysta praktyka w nauce języków obcych.
Fajny cytat na koniec
“Trzymaj się swojego planu.
Nie humoru.”
Dzięki, że dotarliście do końca. I mam nadzieję, że oprócz tego, że warto było spędzić wspólnie czas, wiele się nauczyliście. Widzimy się za tydzień! Trzymajcie się!
Piotr