New: 🍿 #87: o tym, że Einstein miał rację, o językach obcych w sporcie i byciu w 1% najlepszych
Musisz poznać zasady gry. A następnie musisz grać lepiej niż ktokolwiek inny.
- Albert Einstein
Przeczytajcie powyższy cytat jeszcze raz.
I zastanówcie się, czy w grze, w którą gracie, gracie lepiej niż ktokolwiek inny. Czy jesteście w 1% najlepszych? Czy w jakikolwiek sposób odróżniacie się od innych? Czy macie jakąś wartość, której nie dostarczają inni? Coś unikalnego, za co ktoś inny jest chętny Wam zapłacić? Więcej niż innym? Pracodawca, klient, inwestor… w zależności od tego, gdzie w Waszym życiu jesteście.
Dokładnie 10 lat temu w listopadzie 2014 zaczynałem pracę jako Head na Europę Środkowo-Wschodnią w pewnej firmie produkcyjnej. Po wstępnej analizie tego, jak wygląda sprzedaż i marketing na moim obszarze, zauważyłem, że klienci na naszą ofertę czekają bardzo długo. Między 2, a 12 dni. Czyli w niektórych przypadkach nawet 2 tygodnie biorąc pod uwagę weekend w środku. A przecież większość decyzji zakupowych jakie wszyscy podejmujemy jest impulsowa. Jeszcze inne robione są na ostatnią chwilę lub pod presją jakiś wydarzeń. I nie można czekać. Bo może być za późno!
Sporo traciliśmy i jako oferent często byliśmy ostatni.
Postanowiłem to zmienić, usprawniając wiele procesów wokół, odciążając zespół z niepotrzebnych zadań oraz automatyzując niektóre obszary, które wcześniej były wykonywane ręcznie. To pozwoliło w krótkim czasie zredukować czas przygotowania ofert DO 2 dni! Wcześniej 48 godzin to był minimum. Teraz był to maksimum.
Byliśmy najszybsi (1) i najbardziej zaangażowani (2), a po dodaniu opcji językowych (3)(oferty w wielu językach, które wreszcie rozumieli klienci nieznający angielskiego) + dołożeniu do tego dodatkowych elementów w postaci listy referencji ze zdjęciami (4) i opisem najtrudniejszych realizacji (5) oraz propozycję zobaczenia na własne oczy tych najbliższych nowemu klientowi (6), szybko staliśmy się numerem #1 w tej części kontynentu. W samej Polsce w krótkim czasie obroty wzrosły z jakiś 450.000 EUR do ponad 2.000.000 EUR, a w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej zanotowaliśmy rekordowe wyniki. Rok po roku.
Dlaczego? Jak nam się to udało?
Bo poznaliśmy zasady gry i graliśmy w nią lepiej niż ktokolwiek inny.
Wiedzieliśmy, co boli klientów i czego potrzebowali, jakie mają obawy związane ze swoją decyzją, czego nam brakowało i czego szukali u innych. Albo czego nie mogli znaleźć, a chcieli. Cytując Alexa Hormozi, którego cenię za podejście do sprzedaży i jego obie książki: “Spraw, aby było aż głupio nie kupić”. Wtedy nie znałem tego hasła, ale już podskórnie czułem, że trzeba zrobić coś więcej. Poznać zasady gry i nauczyć się grać w nią lepiej niż inni.
Tą samą zasadę da się zastosować wszędzie. W nauce języków (robię to w Programie Premium), w sporcie (czytam właśnie książkę o Kobe Bryant) i w każdym obszarze naszego życia.
Zachęcam Was zatem do myślenia takimi właśnie kategoriami. Jak grać w grę lepiej niż ktokolwiek inny? Co zrobić inaczej? Lepiej? Z kim? Jak połączyć siły? Czego się nauczyć? Co dodać? Jak się odróżnić? Jaką wartość dostarczyć, której nie daje nikt inny? Nie wystarczą piękne słowa. Trzeba to jeszcze dowieść.
Pomysły?
więcej za tyle samo
szybciej niż inni
zupełnie inaczej niż inni
oszczędzając komuś czasu
oszczędzając komuś kłopotu
łącząc dwie lub trzy wartości razem
pracując mądrzej
…
A nade wszystko grając we własną grę lepiej niż ktokolwiek inny.
Einstein miał rację. :)
Co warto zobaczyć, przeczytać lub posłuchać:
Podcast “Praca w sporcie”
Tak o naszej rozmowie napisała Agata Jurek:
”🎙Jak języki obce mogą pomóc w pracy w sporcie?🎙
Zapytałam o to Piotr Kruk, który ostatnio ekspresowo nauczył jezyka obcego m.in. Anię i Roberta Lewandowskich.
W #21 odc. podcastu „Praca w Sporcie” rozmawiamy:
🌟 dlaczego języki obce są tak ważne w tej branży
⚽️ jak wygląda praca nad językiem ze sportowcami
👨💻 ile czasu potrzeba, by opanować język obcy
Jeśli myślisz, że nie masz talentu do nauki języków
→ to ten odcinek tym bardziej jest dla Ciebie!”
Zatem… zapraszamy do odsłuchania jej w całości.
Apple Podcasts: https://shorturl.at/p9p7J
Spotify: https://shorturl.at/zdbQe
Jak rozwinąć się globalnie
Tekst Dawida Prokopowicza o rozwoju na skalę globalną:
✅ Chcesz rozszerzyć swoją działalność na rynki globalne?
Posłuchaj tego gościa (na dole)
Minęło 831 dni, trochę ponad 2 lata, odkąd Robert Lewandowski oficjalnie dołączył do FC Barcelony. W tym czasie napastnik doskonalił swoje umiejętności językowe: swobodnie porozumiewa się po hiszpańsku. 🇪🇸
Co to ma wspólnego z biznesem?
⭕ W każdej strategii ekspansji zagranicznej jednym z podstawowych filarów jest lokalizacja - koncepcja dopasowania się do kraju, w którym chce się być obecnym.
E-sklepy i marki, które chcą odnieść sukces, muszą zaadoptować się w zakresie 🗣 języka, 🗓 kalendarza i 🌍 zwyczajów do swoich lokalnych odbiorców.
Warto sprawdzić swoje #analizy i zweryfikować, jaki procent twoich klientów (#przychody) pochodzi z danego kraju. Lub, jaki potencjał nie jest wykorzystywany, ponieważ założyłeś, że wszyscy mówią po angielsku, niezależnie od kraju czy demografii?
⭕ Marki, weźcie to pod uwagę:
Rozwijasz biznes na rynkach międzynarodowych? Optymalizujesz strategię eksportową?
👉 Włóż wysiłek. Lokalizuj. Uwzględnij język.
👉 Pokaż lokalnemu klientowi, że ci zależy.
Wszędzie powtarzam, że język obcy to coś więcej niż możliwość mówienia i dlatego tak usilnie namawiam Was na jego zgłębianie. Samodzielnie, przez jedną z moich książek czy Human Mind English lub Español.
Silnym 40- i 50-latkom właśnie kończą się baterie
Świetny post Aleksandry Harasiuk z dołączonym wywiadem w “Wysokich Obcasach” dotyka problemu dzisiejszego średniego pokolenia (40- i 50-latków), które nadal uważa się za twardzieli, podczas gdy zaczyna się powoli sypać. Warto się nad tym zastanowić i może… czasem odpuścić?
Jak za rok być w zupełnie innym miejscu
O tym, włącznie z przykładami, narzędziami i fajnymi historiami opowiedziałem w ostatnim odcinku podcastu “Poniedziałek Rano
3 ciekaw3spostrzeżenia z minionego tygodnia
1.
O podejmowaniu decyzji i działaniu
You want to be a killer in business? The best owners don’t wait for the perfect moment — they manage and move, manage and move. They rip off the band-aids and don’t look back.
- Codie Sanchez
Chcesz być kilerem w biznesie? Najlepsi nie czekają na idealny moment - zarządzają i idą do przodu, zarządzają i idą do przodu. Zrywają plastry i nie patrzą w tył.
2.
O dowiedzeniu się, czego tak naprawdę chcemy
Ask yourself this question three times and try to refine and improve your answer each time: What do I really want?
- James Clear
Zadaj sobie to pytanie trzy razy, a następnie spróbuj udoskonalić, każdym razem poprawiając swoją odpowiedź: Czego ja tak naprawdę chcę?
3.
O tym, że potencjał to za mało
Potential is nothing without execution.
Stop focusing on your potential. Start focusing on your action.
- Sahil Bloom
Potencjał nie ma znaczenia bez wykonania.
Przestań koncentrować się na swoim potencjale. Skup się na działaniu.
Fajny cytat na koniec
Dziękuję, że dotarliście aż tutaj. Dobrego weekendu dla Was. Wykorzystajcie go dobrze!
Piotr!
Co u mnie?
(nie musicie tego czytać)
postanowiłem mniej pracować. Serio! M.in. skrócić ten newsletter (bo jego pisanie zajmowało mi wiele godzin) i odpuścić sporo innych spraw, a jednocześnie więcej czasu poświęcić rodzinie i znajomym. Ponad tydzień temu byliśmy w Sopocie, w niedzielę na Polskiej Nocy Kabaretowej, a w środę na stand-upach we Wrocławiu. Życia, młodości, dobrych lat nikt nam nie zwróci. Dlatego chcę tego pilnować.
przyjąłem zaproszenie do wystąpienia publicznego na SGH w Warszawie (10.12), wpierając studentów i pewną młodzieżową organizację w tworzeniu pięknego i szczytnego wydarzenia, o którym jeszcze Wam napiszę.
przyjąłem ostatnio zaproszenia do dwóch podcastów oraz dwóch wywiadów prasowych. Jeden z nich (Praca w sporcie) możecie posłuchać wyżej. O kolejnych napiszę wkrótce, jak tylko zostaną opublikowane.
Więcej czasu poświęcam teraz na łączenie ludzi i biznesów (rzeczy niezwiązane z językami obcymi) oraz na sport. To zawsze pozytywnie się zwraca. W każdym wydaniu.
przyjąłem zaproszenie do wystąpienia publicznego (pod koniec listopada) w jednej z dużych firm farmaceutycznych. Uwielbiam stawać na scenie, dzielić się wiedzą i dawać ludziom ciekawe insight’y ze świata produktywności, języków obcych czy budowania kariery zawodowej.