New: 🍿 #64: Steve Jobs, AIDA oraz szukanie terrorystów
Zacznijmy jednak od psychologii zabawy...
Profesor psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego doktor Stuart Brown spędził większość swojej kariery na badaniu psychologii zabawy. Jako psycholog kliniczny, zaczął badać korzyści płynące z zabawy, obserwując swoich pacjentów, ale również rozmawiając z tysiącami osób z różnych środowisk – od artystów, przez kierowców ciężarówek, aż po laureatów Nagrody Nobla – na temat tego, co oznacza dla nich zabawa. W trakcie tych wywiadów odkrył, że większość z nas da się przypisać do jednej lub dwóch "osobowości zabawy". A to z kolei uwalnia w nas zmysł przygody i pozwala lepiej zapamiętywać to, czego się uczymy. Ma to również wpływ na naszą chęć do nauki języków obcych.
W artykule tym postanowiłem przedstawić Wam każdą z ośmiu osobowości, a następnie przypisać do nich właściwe metody nauki, które mogą sprawić, że każdy znajdzie coś dla siebie. A przynajmniej zrozumiecie, co najbardziej do Was pasuje.
Kolekcjoner - lubi zbierać i organizować, czerpiąc radość z takich zajęć jak poszukiwanie rzadkich roślin, przeglądanie archiwów czy aktywność na wyprzedażach.
Zawodnik - czerpie przyjemność z gier i sportów, starając się grać jak najlepiej i próbując wygrać. Lubi rywalizację i stara się być w tym najlepszy.
Odkrywca - lubi wędrować, odkrywając nowe miejsca i rzeczy, których jeszcze nie widział. Uwielbia wędrówki, wycieczki samochodowe i inne przygody.
Twórca - znajduje radość w tworzeniu rzeczy i każdego dnia może spędzać godziny rysując, malując, tworząc muzykę albo zajmując się ogrodem.
Gawędziarz - ma żywą wyobraźnię i używa jej do zabawiania innych. Szuka zajęcia w takich aktywnościach jak pisanie, taniec lub teatr.
Dowcipniś - stara się rozśmieszyć innych, chętnie gra w stand-upach, lubi improwizację i dużo psikusów. Wszystko ku uciesze innych.
Reżyser - lubi planować, organizować i dyrygować innymi. Może również wpasować się w wiele różnych ról i działań, od reżyserowania przedstawień teatralnych, przez zarządzanie firmą, po pracę w obszarze polityki lub działalność społeczną.
Kinesteta - znajduje radość w aktywnościach fizycznych, takich jak akrobatyka, gimnastyka i bieganie. Lubi uczyć się poprzez działanie.
Każdego z nas da się przypisać do jednej lub nawet dwóch z powyższych osobowości zabawy. A to z kolei odkrywa przed nami wiedzę, jakie metody nauki języków sprawiają nam największą przyjemność:
Kolekcjoner: Osoby o tej osobowości mogą czerpać przyjemność z nauki języka poprzez zbieranie i organizowanie słów oraz zwrotów w odpowiedni dla siebie sposób. Mogą preferować strukturalne metody nauki, takie jak fiszki lub aplikacje językowe, które pozwalają im skutecznie zbierać i organizować wszystkie potrzebne informacje.
Zawodnik: Osoby te mogą czerpać radość z nauki języka poprzez platformy z elementami gier lub konkursy językowe, gdzie mogą śledzić swój postęp, rywalizować z innymi i zdobywać nagrody za osiąganie kolejnych etapów lub poziomów biegłości.
Odkrywca: Osoby o tej osobowości preferują poznawanie języka poprzez pełne zagłębienie się w nim lub podróże do krajów, gdzie język ten jest używany. Mogą czerpać przyjemność poprzez praktyczne doświadczenia, takie jak interakcje z native speakerami czy poznawanie lokalnych tradycji.
Twórca: Osoby kreatywne mogą czerpać radość z nauki języka poprzez wyrażanie się twórczo, pisząc opowiadania lub wiersze w języku docelowym, komponując piosenki lub wykorzystując podcasty albo filmy.
Gawędziarz: Osoby o tej osobowości mogą korzystać z narracyjnych metod nauki języka, takich jak czytanie książek, oglądanie filmów lub słuchanie audiobooków w języku docelowym. Bardzo cieszy je uczestnictwo w grupach wymiany językowej, gdzie mogą opowiadać coś innym w języku obcym.
Żartowniś: Osoby te mogą czerpać radość z nauki języka poprzez zabawne i interaktywne metody, takie jak gry językowe, łamańce językowe czy dowcipy w języku docelowym. Chętnie wprowadzają do nauki humor, poprzez skecze komediowe, występy stand-upowe lub improwizowane rozmowy.
Reżyser: Osoby te lubią przejąć kontrolę nad procesem nauki i ustalać konkretne cele. Mogą czerpać przyjemność z kursów językowych z dobrze zdefiniowanym programem nauczania lub spersonalizowanych planów nauki dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.
Kinesteta: Osoby, które lubią aktywność fizyczną, mogą preferować metody nauki języka, które obejmują ruch i praktyczne doświadczenia, takie jak programy z interaktywnymi zajęciami, naukę języka poprzez taniec, warsztaty teatralne albo aktywności na świeżym powietrzu.
To, co było ciekawe w odkrytych przeze mnie badaniach to to, że za skutecznym odtworzeniem wiedzy z pamięci i radością uczenia się stała dopamina, czyli rodzaj chemicznego związku w mózgu. Ponieważ pytania i fakty za nimi stojące były ciekawe, pojawiała się przyjemność porównywalna do tej, którą odczuwamy jedząc smaczne jedzenie lub wygrywając w jakąś grę. Dopasowanie nauki języka do właściwej osobowości staje się zatem jedną z najskuteczniejszych strategii, kiedy pragniemy zadbać o radość płynącą z nauki języka i kiedy chcemy być w tym konsekwentni. W końcu nikt nigdy nie zmuszał nas do oglądania kolejnych odcinków seriali czy grania w ulubioną grę.
Którą osobowością jesteście Wy?
P.S. powyższy tekst znalazł się również w Magazynie Pokładowym Kolei Dolnośląskich, w którym od półtora roku co miesiąc pojawiają się moje artykuły
JĘZYKI OBCE
Co mają wspólnego Muhammad Ali, Steve Jobs, Martin Luter King Jr. i John F. Kennedy?
- możemy od nich nauczyć się jeszcze lepszego angielskiego. Jak? Let me show you...
Poniżej zamieściłem klasyczne wersje pewnych sformułowań, których zwykle używamy w komunikacji międzynarodowej oraz ich odpowiedniki, znacznie lepsze, naprawdę wypowiedziane przez znanych tego świata:
💬 I don't understand the question
↳ "Could you go back two sentences and repeat that last bit? - John F. Kennedy
💬 I need more time to think.
↳ "Give me a moment to process that." - Simon Sinek
💬 I'm not the right person to ask.
↳ This is outside my area of expertise, but let me connect you with someone who is more knowledgeable on this subject" - Tony Robbins
💬 I disagree with the topic or question.
↳ "You're asking the wrong question. I think the right question is..." - Muhammad Ali
Które z nich wydaje Wam się najbardziej interesujące?
Co myślicie o tego typu komunikacji? Wpłynęłaby na to, jak jesteście postrzegani na spotkaniu?
Nauka języka. Zrób to tym razem inaczej.
Kiedy wydałem moją pierwszą książkę, wszyscy mnie pytali, ile dziennie trzeba się uczyć języka, by nauczyć się go w 6 miesięcy?
Taki bowiem był tytuł tej książki, a ja postanowiłem dokładnie w niej wyjaśnić, jak to zrobić. Odpowiedź była dla wielu zaskakująca:
Cały dzień!
- Ale jak to?! Ja nie mam tyle czasu. Mam spotkania, firmę, dzieci, zakupy, itd.
- Tak. Ale to nie tak jak myślisz. Pozwól, że coś ci wyjaśnię...
By dotrzeć do celu, należy najpierw zakochać się w nauce języków. Czyli:
↳ nauczyć się korzystać z social mediów
↳ należy wykorzystać odpowiednio YouTube
↳ nauczyć się uczyć z ulubionych podcastów
↳ poszukać prawdziwego języka na Netflixie
↳ ogarnąć kilka fiszek czekając na dzieci
↳ zacząć korzystać z fajnych aplikacji
↳ słuchać podczas spaceru z psem
Wtedy czas jest nieograniczony. A nauka języka przychodzi naturalnie wraz z tym, co i tak robimy. Przez cały dzień. Na tym polega cała magia.
— —
Jeśli nie potraficie tego ogarnąć sami, macie trzy opcje:
- Książka “Język obcy w 6 miesięcy”
- Human Mind (obecnie 🇬🇧 🇪🇸)
- Program Premium 1:1
Dlaczego fiszki to jedna z najlepszych metod uczenia się języków
Jest kilka powodów:
umieszczacie na nich dokładnie to, czego chcecie się nauczyć
możecie tasować, a więc nigdy nie wiecie, co będzie następne
umieszczacie na nich reakcje / emocje / pytania
możecie zabrać wszędzie
wystarczą 2-3 minuty
Ważne, aby NIE były to pojedyncze wyrazy, a pełne zwroty. Zerknijcie na te dwie, które właśnie mam przed sobą. Już rozumiecie?
P.S. Mój zestaw to zwykle 20-30 sztuk, zebranych z maili, newsletterów i własnych pomysłów.
Kiedyś był na ten temat fajny odcinek podcastu:
Aha! Pamiętajcie, że nauka z fiszek, która jest jednorazowa lub raz w tygodniu jest bez sensu. Działają w ten sposób tylko obniżacie wiarę w swoje możliwości, a na pewno nic nie zapamiętacie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wystarczą 3-4 minuty przy porannej kawce lub w przerwie w pracy, by być na bieżąco. 3-4 minuty!
ROZWÓJ OSOBISTY
📚 Książki, które pomagają jeszcze skuteczniej pracować.
Znasz je wszystkie?
Od ponad 15 lat jestem zaangażowany w budowanie międzynarodowych zespołów. Ostatnio niestety (lub stety) skupiając się przede wszystkim na motywowaniu ludzi (często brakuje im pełnego zaangażowania i motywacji do działania), na tworzeniu dobrej komunikacji (wszyscy się uparli, że “mają najwyższą jakość” i na tym, jak wspaniała jest ich firma - zapominając, że klienta nie do końca to obchodzi) i na zarządzaniu porażkami.
To ostatnie to dziś plaga. Niestety na każdym poziomie zarządzania. Brakuje nam wiedzy, co zrobić, kiedy nie idzie - nam osoboście, naszym ludziom i naszym zespołom. Oraz jak zmienić niekorzystną trajektorię.
Oto 8 wspaniałych książek, które pomogą Wam poprawić kilka najważniejszych obszarów w pracy:
↳ Jedna rzecz to skupienie się na tym, co w danym momencie najważniejsze. I odrzucenie klasycznego multitaskingu. Robieniu wielu rzeczy i nie kończeniu żadnej.
↳ Intryguj. MrBeast (największy YouTuber wszechczasów) zarabia rocznie setki milionów dolarów właśnie na intrygowaniu i skupianiu uwagi.
↳ Narzędzia i sposoby działania największych guru na świecie. Warto wiedzieć, które z nich są wyjątkowo skuteczne i zacząć stosować u siebie.
↳ Psychologia jest wszędzie. Jak zatem zrozumieć reguły ludzkiej rzeczywistości i wykorzystać je w swoim życiu oraz pracy
↳ Jak zarządzać sobą, emocjami, budować dyscyplinę i nie zostać strusiem. Duża inspiracja od Stevena Bartletta.
↳ Zarządzanie swoim czasem - rzecz niezwykle cenna. Bo pracować, a pracować mądrze to dwie różne sprawy. Tim Ferriss wie, jak to zrobić.
↳ Jak “czytać” ludzi i nauczyć się na nich odpowiednio wpływać. Na klientów, współpracowników, szefów - rzecz bezcenna. Wg kolorów.
↳ i na koniec sprawa absolutnie istotna i dla 99% ludzi cholernie trudna do wdrożenia: konsekwencja w działaniu.
Całość to kosmiczna wiedza, której opanowanie i zrozumienie natychmiast daje przewagę. W każdym obszarze. I poczucie panowania nad swoimi projektami, ludźmi, czasem, emocjami oraz działaniami. Dziś będę tego uczył kolejny zespół.
To tylko 8 książek, a jakże zmieniających sposób myślenia.
Ktoś z Was by coś do tego dołożył?
KARIERA I BIZNES MIĘDZYNARODOWY
Kontrakt za 150.000 EUR zaczął się od "Naprawdę, mówi pan po chorwacku?"
Ileż to razy zadziałały te same zasady...
W pracy międzynarodowej na pierwszym miejscu zawsze stoją relacje:
👉🏻 ludzie mają ograniczone zaufanie do cudzoziemców
👉🏻 mają różną mentalność i postrzeganie spraw
👉🏻 wolą kupować od swoich, a nie od obcych
👉🏻 muszą mówić w obcym dla siebie języku
👉🏻 kupują dopiero jak uznają, że warto
Niestety wiele firm próbujących swoich sił na rynkach zagranicznych, poza "kup pan od nas" nie dostrzega innych spraw, które decydują o sukcesie za granicą:
✅ słuchania, co jest dla ludzi ważne
✅ rozumienia ich intencji i problemów
✅ marketingu, który te problemy rozwiązuje
✅ ludzi, którzy potrafią dowieźć to, co obiecali
✅ siły j. obcych w komunikacji i budowaniu relacji
Problem jest taki, że choć wszyscy mówią, że to robią, to jednak tego nie robią. Bo nie potrafią.
Nie inwestują w umiejętności ludzi, którzy mogliby być świadomi dobrej komunikacji, umieliby z niej skorzystać i wiedzieli na czym naprawdę polega marketing. A przede wszystkim są ograniczeni językowo. Do angielskiego, który po pierwsze często jest za słaby (po obu stronach), a po drugie, nawet jeśli, to nie rozwiązuje on głównego problemu. Nie buduje głębokich relacji, zaufania i sympatii. Spróbujcie pogadać po angielsku we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech.
Tamtego roku, kiedy usłyszałem po raz pierwszy tamto pytanie o chorwacki, wygenerowaliśmy rekordy sprzedaży. A potem poprawiliśmy je w kolejnym i kolejnym roku. I nie chodzi tylko o język. Chodzi o wszystko. O człowieka.
Ajde!
-----
W ramach Raven Global pomagamy firmom rosnąć międzynarodowo. Czasem od zera. A czasem rozwijając na świeżo i na niespotykaną skalę.
😱 Komunikacja i skuteczność działania zespołu
Jeśli działacie w ramach jakiejś organizacji, zauważacie z pewnością, jak wiele zależy od skuteczności działania poszczególnych osób. Szczególnie tych na górze hierarchii. Przez lata widziałem różne style zarządzania, i poza agresją czy wybujałym ego, najgorsze jest działanie na tak zwanej “wyj..bce”. Czyli “dobra, puszczaj to tak jak jest” oraz “właściwie to nie mamy ustalonych celów”.
To niestety robienie po omacku z codziennym obniżaniem standardów. Pracy własnej i całego zespołu. Jeśli dzieje się to latami, organizacja staje się chora i niezdolna do konkurowania na rynku.
Na szczęście takich ekstremalnych przypadków (mam nadzieję) jest niewiele, a dzisiejsi liderzy coraz świadomiej podchodzą do rozwoju kompetencji swoich oraz swojego zespołu. Dzisiaj będę miał okazję do poprowadzenia fajnego szkolenia dla pewnej firmy produkcyjnej, a w jego ramach opowiem o tym…
1️⃣ Jak się komunikować cyfrowo oraz face-to-face z zespołem i klientami
2️⃣ Jak osiągać cele i zwiększyć codzienną produktywność ludzi
3️⃣ Jak motywować zespół do działania
4️⃣ Jakich narzędzi używać do analizy pracy zespołu
5️⃣ Jak rozwijać się samemu jako lider
W ramach tego pierwszego powstało kilka ciekawych analiz, ale też fajnych struktur do wykorzystania na już. Oto jedna z nich (screenshot z prezentacji): AIDA - jedna ze struktur wiadomości mailowej, która może być wykorzystana również w dyskusji oraz próbach przekonywania innych do naszych racji. Całość dokładnie dzisiaj omówię na szkoleniu, choć to tylko wierzchołek góry lodowej :)
P.S. Jeśli interesują was tego typu tematy, odezwijcie się na tego maila. Opowiem Wam, jak to wygląda.
ZNALEZIONE I CIEKAWE
☹️ One day, work becomes your whole life, and life becomes work.
That's when we become lonely - unfortunately, I'm starting to understand Airbnb's CEO more and more.
I recommend you listen to the interview with Brian Chesky on Jay Shetty's On Purpose podcast, where he talks incredibly wisely about loneliness and sacrificing life for work. Because we want to constantly build something, develop something, losing what is really important... everyone and everything around us.
Link do odcinka na YouTube
https://lnkd.in/dWN6ySaR
Wszyscy mają do wszystkiego dostęp. Nie wiedzą tylko jak!
Dotyczy to zarówno języków obcych, jak i komunikacji, która potrafi zepsuć wszystko (albo naprawić) w relacjach z klientami, współpracownikami i bliskimi. Dlatego tak ważne jest poukładanie wiedzy w jasną i przejrzystą strukturę. Swego rodzaju ścieżkę działania, aby ten, który chce się czegoś nauczyć, wiedział, co robić po kolei oraz czuł, że to od razu bardzo konkretna wiedza. Tak właśnie układamy Human Mind, do którego codziennie dołączają nowe osoby. A on sam rośnie. Już od jutra z nowymi modułami: Español Basic oraz Komunikacja.
Szukamy terrorystów. Znajdź ich z nami.
To fragment ogłoszenia o pracę w niemieckiej Federalnej Agencji Wywiadowczej, a poniżej plakat z nagłówkiem. Rzecz abolutnie przyciąga uwagę. “Szukamy terrorystów. Znajdź ich z nami”.
Chapeau Bundesnachrichtendienst (BND) 👏 Als Geheimdienst ist die Kommunikation als Arbeitgeber schwierig. Vieles, was sonst im #recruiting und #employerbranding zum Einsatz kommt und eigentlich Standard ist geht hier nicht.
❌ keine Insights in den Arbeitsalltag
❌ keine Testimonials
❌ keine Führung durch das Unternehmen
usw.
Czytaj dalej…
Przy okazji… język niemiecki zawsze był ważnym składnikiem moich zawodowych kompetencji. A na początku najważniejszym. Choć nie wszystkim się podoba, nie da się zaprzeczyć, że otwiera wiele drzwi. Głównie zawodowych i finansowych. Warto go znać. Warto się nauczyć.
Dzięki, że dotarliście aż tutaj i mam nadzieję, że znów było ciekawie. Dajcie czasem znać, co się wam najbardziej podobało (albo co nie), bo każdy feedback to lekcja rozwoju.
Miłego weekendu i widzimy się za tydzień!
Piotr