New: 🍿 #50: dukanie, rodzajniki i książka w prezencie
Jak rozwiązać klasyczne problemy i zapanować nad rzeczywistością?
Cześć!
Szybko leci, co? Już kolejny piątek, a co najlepsze, jeszcze kilka dni i święta.
Dzięki za wypełnienie ostatnio ankiet dotyczących gotowości do czytania newslettera po angielsku. Dzisiejszy taki nie będzie, ale dało mi to nieźle do myślenia. Aż 93% z Was odpowiedziało, że byłoby gotowych czytać po angielsku. Grubo! I gratulacje!
Myślę, że najlepszym pomysłem będą następnym razem polecajki newsletterów, które sam czytam, a którymi chętnie się z Wami podzielę.
Dziś bez artykułu głównego, ale za to z dużą ilością ciekawostek do czytania (i wypróbowania).
Zaczynamy!
JĘZYKI OBCE
🇩🇪 Jak poradzić sobie z rodzajnikami w niemieckim?
To rzecz prostsza niż Wam się wydaje. Wystarczy tylko, że…
przestaniecie uczyć się w sposób szkolny i wkuwać rodzajniki
przestaniecie uczyć się tych cholernych tabelek odmiany
zaczniecie myśleć o najczęściej występujących kontekstach
zaczniecie uczyć się pełnych fraz, typu “mit meiner Familie”
W czym jest rzecz? Chodzi o to, żeby zamiast próbować zapamiętywać, że kobieta - Frau ma rodzajnik DIE, a mężczyzna MANN ma rodzajnik DER lub dziecki KIND ma rodzajnik DAS… postarali się nauczyć gotowców, które są najczęściej przez Was wykorzystywane (jak po polsku):
mit meiner Frau / für meine Frau
mit meinem Mann / für meinen Mann
mit meinem Kind / für mein Kind
albo mit meinen Kindern, czyli z moimi dziećmi. Bo tak często mówimy.
Jeśli za każdym razem pomyślcie, jak dany wyraz występuje po polsku i OD razu nauczycie się go w takiej formie po niemiecku, nie będą Wam nigdy potrzebne rodzajniki. Zaczniecie używać tych wyrazów AUTOMATYCZNIE bez myślenia o tym, jak to odmienić, jaki to ma rodzajnik… nic. Po prostu będziecie mówić.
Pozdrowienia od germanisty :)
😔 Nie możesz ruszyć z nauką języka? - oto co możesz zrobić.
To klasyka. Ktoś zaczyna naukę języka, działa przez jeden, góra dwa dni i znów odkłada. Czyta fajne teksty, robi fiszki, łapie za aplikację, coś przeanalizuje, a kilka dni później po nauce języka nie ma śladu.
To chyba najgorszy rodzaj uczenia się. Jeśli słuchaliście podcastu o pamięci i tym, jak ona działa, to wiecie doskonale, że po tygodniu niewiele pamiętamy z tego, czego jeszcze chwilę temu się uczyliśmy. Więc, jeśli robicie tak, jak opisałem powyżej, zabieracie się za hiszpański czy niemiecki, a po tygodniu już tego nie kontynuujecie, nauka… no tak… nie ma sensu.
Co w takim przypadku?
Idealnym sposobem jest kalendarz, który przekazuję i analizuję w ramach Programu Premium, a z którego sami korzystam. To prosty miesięczny planer, w którym zapisywane jest każde działanie związane z nauką języka. Chodzi o to, by nie pozostawiać w kalendarzu pustych kratek. By każdego dnia coś się w nim znalazło. Cokolwiek. Jeśli powiesicie taki planer na lodówce lub innym widocznym miejscu, jest szansa, że będzie Was kuł w oczy. Działał pobudzająco. W końcu nie możemy zostawić pustego pola. Już samo słuchanie radia podczas robienia śniadania jest okazją do uzupełnienia kratki w kalendarzu.
Zatem - poszukajcie w sieci kalendarza, wydrukujcie i działajcie. To nie musi być kalendarz miesięczny. Ja stosuję swój własny 5-tygodniowy, który może rozpocząć się w dowolnym momencie. Na przykład 18 grudnia w poniedziałek. W ten sposób nieco zmusicie się do działania i dacie sobie więcej szans na utrzymanie konsekwencji.
🤷🏼♂️ Czy jest sens się tym zadręczać - o różnicach językowych
🇬🇧 Everyone czy everybody?
🇪🇸 Utilizar czy usar?
Też się nad tym zastanawiasz, mówiąc w języku obcym?
Do dzisiaj. Wyjaśnijmy to raz na zawsze.
Używając języków obcych w praktyce często zadręczamy się mało znaczącymi różnicami. Boimy się, że popełnimy błąd, zastanawiając się, która forma jest tą właściwą.
👉🏻 Hiszpańskie słowa "utilizar" i "usar" mają podobne znaczenie i mogą być używane zamiennie w wielu kontekstach, jednak istnieją pewne subtelne różnice.
"Utilizar" jest nieco bardziej formalne i precyzyjne niż "usar". Oznacza korzystanie z czegoś w sensie używania w celu osiągnięcia określonego celu, wykorzystania lub skorzystania z danego przedmiotu, narzędzia czy usługi w sposób bardziej świadomy i efektywny. To słowo sugeruje bardziej celowe i zamierzone użycie.
"Usar" jest bardziej ogólne i powszechne. Oznacza po prostu używanie, korzystanie lub noszenie czegoś bez konieczności szczegółowego zwracania uwagi na cel czy sposób użytkowania. Jest bardziej nieformalne i codzienne w użyciu.
W praktyce różnice między nimi są subtelne, a wiele zależy od kontekstu. Obydwa słowa można stosować w większości sytuacji wymagających określenia użytkowania czy korzystania z jakiegoś przedmiotu.
👉🏻 "Everyone" i "everybody" to synonimy i mogą być używane zamiennie. Oba wyrażenia oznaczają "każdy" lub "wszyscy". Różnice między nimi są minimalne, a wybór jednego z nich zależy często od preferencji stylistycznych lub regionalnych.
"Everyone" jest bardziej formalne i jest bardziej powszechne w piśmiennictwie formalnym, np. w artykułach naukowych, esejach czy raportach.
"Everybody" jest nieco bardziej nieformalne i często używane w języku potocznym oraz w mowie codziennej. Jest to bardziej zwyczajne i bardziej popularne wyrażenie w niektórych regionach.
Praktycznie rzecz biorąc, obie formy są akceptowane w większości kontekstów, a wybór jednej z nich zależy od preferencji autora lub specyfiki sytuacji.
Znacie inne podobne do siebie wyrazy, które ciągle nastręczają Wam problemów?
😢 Czujesz, że dukasz i szukasz słów? - zwolnij!
Jedna z rad, którym dziele się w ramach Programu Premium: jeśli masz problemy z opowiedzeniem czegoś i często brakuje ci słów, zwolnij! Nie staraj się mówić szybko, tylko dlatego, że wydaje Ci się, że tak będzie lepiej.
wolne tempo może świadczyć o świadomym doborze słów
dajesz sobie szansę na opowiedzenie czegoś w inny sposób
zachowujesz stałe tempo mówienia
brzmisz profesjonalniej
Zauważ, że kiedy chcemy, aby nas dokładnie zrozumiano, mówimy wolno i dokładnie. Starając się dobierać właściwe słowa. To sprawia, że słuchający nas skupiają na nas większą uwagę, a my sami mamy więcej czasu na znalezienie właściwych słów, co w obszarze mówienia w języku obcym jest niezwykle pomocne. Mów wolniej, a raz na zawsze pozbędziesz się niezręcznej ciszy podczas spotkania oraz uczucia bezradności językowej.
Zerknij na załączony film, a wszystko zrozumiesz.
Video: The Diary of the CEO / Daniel Amen
🎁 Książka w prezencie na święta
Postanowiliśmy, że tym razem damy Wam…
więcej czasu na zamówienie książek
więcej rabatów na książki. Duuużo rabatów!
Najlepszy prezent to inwestycja w siebie lub wspieranie rozwoju innych. Książka, dzięki której można nauczyć się języka obcego to doskonały pomysł na realizację tego marzenia. Zatem działajmy! Oto konkrety:
20% na zakup książki papierowej - kod WIGILIA20
30% przy zakupie dwóch książek - kod WIGILIA30
40% przy zakupie trzech książek - kod WIGILIA40
Potrzebujecie więcej… napiszcie na tego maila. Tylko do 23.12.
Książki dobieracie wg własnego uznania. Wysyłka jest natychmiastowa, ale nie czekajcie do samego końca.
🇬🇧 Z jakich powodów ludzie uczą się dzisiaj angielskiego?
Zwykle to nie jest nauka od zera, choć czasem ktoś naprawdę zaczyna od początku. Fajnie, bo wtedy nagle się okazuje, że w kilka tygodni można od dojść do swobody językowej, nawet zaczynając od zwykłego My name is…
Obecnie obserwuję duże zainteresowanie poprawianiem angielskiego. Ktoś radzi sobie słabo lub tak sobie, a chce mówić swobodnie, bez kompleksów i fajnym angielskim. To małe rozeznanie, po co ludzie uczą się języka. Może i Wy macie podobne potrzeby:
PRODUKTYWNOŚĆ
Dziś polecę Wam nieco inne źródła, które nie tylko dadzą Wam czas z językiem angielskim, ale przede wszystkim wciągną Was w dwa niezwykle ciekawe tematy:
🧠 Jak zapanować nad swoim mózgiem?
Fragment tego wideo widzieliście już wyżej. To chyba najlepiej spędzone dwie godziny w zeszłym tygodniu. Do swojego podcastu “The Diary of the CEO” Steven Bartlett zaprosił niezwykłego naukowca - Daniela Amena, który miał okazję przeskanować ponad 250.000 ludzkich mózgów. I nauczył się je “czytać”. To, co mówi w tym odcinku to dla mnie nie tylko magia, ale przede wszystkim odkrycie tego, jak bardzo jesteśmy w stanie sterować naszym mózgiem. I pozbyć się problemu otyłości, alkoholizmu, złych relacji, niekorzystnych nawyków, a na dodatek przedłużyć swoje życie i żyć w zdrowiu do późnych lat. Zresztą posłuchajcie sami.
🎥 Jak się nagrywać i stworzyć film w stylu kinowym
To znów lekcja angielskiego, ale tym razem w wersji instruktażowej. Riza z kanały Life of Riza dokładnie wyjaśnia, jak ustawiać kamerę, jak tworzyć tzw. rolkę B, jak “łapać” odpowiednie światło i jak nagrywać siebie, by stworzyć ciekawy film w kinowym klimacie. W dzisiejszym świecie to coraz bardziej przydatna umiejętność. Liczę, że również i Wam się przyda.
🧠 Zapanuj nad swoją pamięcią
W tym odcinku podcastu opowiadam o tym, dlaczego tak szybko i tak dużo zapominamy, a także co zrobić, by odwrócić ten trend? Jak pamiętać więcej i mniej czasu poświęcać na to, czego się uczymy.
💡 Umiejętności, które będą pożądane w 2024 roku
Ten odcinek nie był łatwy. To dość szczegółowa analiza tego, co będzie przydatne w kolejnych 12 miesięcy. Oparta na badaniu Udemy 2024 prezentuje trzy główne wnioski, rzucając nowe światło na pożądane umiejętności i dając wiele obszarów do przemyśleń.
KARIERA I BIZNES MIĘDZYNARODOWY
5 rzeczy, które warto wiedzieć o biznesie międzynarodowym
✅ Ludzie kupują od ludzi
Podstawą są relacje, otwartość i to, abyśmy dali się poznać jako ciekawi partnerzy godni długotrwałej współpracy.
✅ Dobrze słuchaj
Wsłuchiwanie się w potrzeby drugiej strony to dziś zanikająca umiejętność. Może właśnie dlatego tak wiele firm ponosi porażkę, woląc mówić głównie o sobie.
✅ Komunikacja is the king
Bez umiejętności mówienia w języku obcym nie zbudujemy relacji i biznesu za granicą. To od tego wszystko się zaczyna i na tym się kończy.
✅ Wyróżnij się
Burgerowni jest wiele, ale tylko jeden McDonald's. Rozpoznawalny, charakterystyczny i znany na całym świecie. Nie da się go podrobić. Mimo starań naprawdę wielu.
✅ Dawaj więcej niż inni
I nie chodzi tu o rabaty. Chodzi o jakość, tempo pracy, uśmiech, elastyczność, gotowość do działania - wszystko to, na co konkurencję nie stać. Klient zawsze to doceni.
Pytanie brzmi, ile z tych punktów realizujecie w swoich firmach Wy? A może ważne są dla Was jeszcze inne aspekty? Jakie?
P.S. Na zdjęciu ze Szwedem Björnem Johansson Thor w Berlinie.
-----
↳ Raven Global. Eksport - to nie trudność, to szansa. Pomagamy ją stworzyć.
💡 Fajny cytat na koniec
Obawy, którym nie wychodzimy na przeciw, stają się naszymi ograniczeniami.
Do zobaczenia za tydzień! Mam nadzieję, że się Wam podobało.
Piotr