New: 🍿 #44: Nieuczciwe przewagi = sukces
Czyli jak się wybić, znaleźć swoją niszę i być najlepszym
Cześć, tu Piotr!
Być może nie zdajecie sobie sprawy, ale każdy ma nad nami jakąś konkretną przewagę. Niezależnie od tego, czy dana cecha została mu przekazana czy nabył ją samodzielnie. Często uznajemy to za WIELKĄ niesprawiedliwość, poddając się rzeczywistości i mówiąc, że “tamten ma lepiej” albo “tej to rodzice pomogli”. A gdyby tak umieć to lepiej rozumieć, nieco inaczej i nauczyć się wykorzystać na własną korzyść?
W dzisiejszym wydaniu newslettera nauczysz się m.in.:
✅ jak rozumieć nieuczciwe przewagi
✅ jak odnaleźć swoje własne
✅ jak wykorzystać je na swoją korzyść
Zaczynamy!
Weźmy dla przykładu gościa o wzroście w okolicy dwóch metrów. Jego naturalny wzrost daje mu na starcie przewagę nad innymi chociażby w kontekście gry w koszykówkę lub siatkówkę, a według statystyk, również w biznesie. Podobno wysocy ludzie częściej niż ci niscy zostają prezesami spółek i odnoszą sukcesy. Prawdopodobnie wynika do z dwóch rzeczy: naszego nieświadomego postrzegania wyższych osób, jako mądrzejszych i mogących więcej - taka jest nasza percepcja społeczna, oraz z pewności siebie tych ludzi - zawsze “górowali” nad innymi, byli przez to bardziej widoczni i z tego względu częściej wybierani, a więc bardziej aktywni. Ich cecha (wysoki wzrost) to taka trochę nieuczciwa przewaga nad wszystkimi niższymi.
Weźmy jednak jako jeszcze inny przykład ludzi z otyłością. Czy nie jest tak, że postrzegamy ich jako bardziej przyjaznych i życzliwych? Sam mam wielu przyjaciół z nadwagą, którzy są wspaniałymi kumplami lub dziewczynami, z którymi można by było konie kraść. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że sami doświadczali w przeszłości dyskryminacji oraz uprzedzeń, więc na co dzień mocno dbają relacje, wiedząc, jak istotne są w życiu każdego człowieka. To z jednej strony ich powód do licznych zmartwień, z drugiej - znów nieuczciwa przewaga nad wszystkimi gburami i smutno patrzącymi ludźmi.
Oprah, jedna z najbardziej wpływowych i najbogatszych kobiet świata, wyrastała w strasznie biednym i pozbawionym absolutnie podstawowych środków finansowych środowisku. Jednak wsparcie babci, której działania nieświadomie nauczyły ją wystąpień publicznych oraz taty, który zabierał ją do lokalnej biblioteki, sprawiły, że mimo ogromu przeszkód i barier, jakie miała w życiu, zdobyła pewne przewagi, które doprowadziły ją do miejsca, w którym jest dzisiaj. Być może tamto środowisko, choć nikt z nas świadomie nigdy nie chciałby w nim wyrastać, nauczyło ją pewnej dyscypliny, konieczności zadbania o sobie i niepoddawania się, co później stało się dla niej przewagą, kiedy inni, przy pierwszych niepowodzeniach, poddawali się. To była jej przewaga, której nikt inny nie mógł jej zabrać. Ani nawet w sobie wypracować, by być równie silnym, jak ona.
Przewagi mogą być też nabyte - patrz: umiejętność mówienia w językach obcych. Im więcej znacie języków, tym większą przewagę budujecie, zarówno w obszarze życia zawodowego (więcej wygranych rozmów kwalifikacyjnych, szybsze awanse, więcej lepszych projektów, więcej ludzi poznajecie, macie przez to więcej możliwości, więcej szans itd.), jak i prywatnie, bo jesteście bardziej otwarci na szanse, jakie daje życie, budujecie przyjaźnie na całym świecie, a to z kolei daje dostęp do następnych, jakbym to powiedział językiem graczy komputerowych, poziomów. Ta przewaga jest ewidentna. A z drugiej strony - nabyta i świadomie wypracowana.
W całym tym systemie fajne jest to, że każdy z nas ma swój własny zestaw przewag. Można by powiedzieć, nieuczciwych, których inni nie są w stanie wypracować, a z którymi też się nie urodzili (jak na przykład wzrost, o którym pisałem wyżej). Jeśli się je odnajdzie i odpowiednio zestawi, może z nich wyjść całkiem niezła mieszanka. Jeśli z kolei zaczniemy być świadomi możliwości powiększania przewag (np. ucząc się języków), dokładania nowych i łączenia tych najbardziej pożądanych, stworzymy lepszą wersję siebie. Stworzymy zestaw przewag, których nikt nam nie zabierze.
Oto kilka przykładów na osobach, o których łatwo mi powiedzieć:
Ja: doświadczenie w biznesie międzynarodowym + 7 języków + wiedza marketingowa + doświadczenie w sprzedaży + dobra komunikacja + wiedza, jak budować pewne rzeczy od zera + fajne znajomości = zestaw, z którym można zrobić wiele, zbudować kilka firm, sprzedawać pożądane umiejętności. Zestaw unikalny, którego nikt nie podrobi.
Robert Lewandowski: genialne umiejętności piłkarskie + umiejętność pracy w zespole + wiedza o tym, jak się regenerować + zmysł bycia we właściwym miejscu, we właściwym czasie + duże pieniądze + siła marki osobistej + 3 języki obce + fajny, przyjazny charakter = zestaw, z którym można zrobić naprawdę wiele. Co zresztą widzimy. Zestaw unikalny, którego nikt nie podrobi.
Moja teściowa: ponad 30 lat doświadczenia w medycynie + wiedza o procesach z wielu dziedzin tej sztuki + pełna dyspozycyjność + ogromna wrażliwość ludzka + niezwykle rodziny charakter + bardzo komunikatywna + aktywna społecznie = zestaw nie do podrobienia. Dlatego mimo bycia na emeryturze, nadal niezastąpiona, a prywatnie wspaniała, prawdziwa babcia dla moich dzieci.
Jak widzicie, każdy ma swoje przewagi, które wypracowane lub takie, z którymi się urodzili, dają niesamowity napęd i pewną wyjątkowość. Warunkiem jest praca nad nimi albo wzmacnianie tych, które już się ma. Bo co po wysokim wzroście, skoro gracz nie potrafi trafić do kosza, potyka się o własne nogi lub mentalnie jest za słaby, by zmierzyć się w sporcie zespołowym. Rozumiecie? Musicie łączyć nowe umiejętności ze starymi, by coś mogło okazać się unikalne i jedyne w swoim rodzaju.
Tworzenie nieuczciwych przewag to budowanie sobie szans, przyszłości i nowych możliwości. To, że dzisiaj jesteśmy na pewnym etapie, nie oznacza, że jest on tym finalnym. Można i trzeba pracować nad własnym rozwojem i kompetencjami, najlepiej w wielu kierunkach i na wielu obszarach. Kończąc, aby dać wam pewną inspirację oraz zachęcić do tworzenia swoich, zdradzę, że sam pracuję nad moimi kolejnymi przewagami, mając nadzieję, że w przyszłości okażą się bezcenne:
umiejętnością pisania i przelewania myśli na papier, prowadzeniem kilku firm i związanych z tym skomplikowanymi procesach, nad systemami uczenia się, nad byciem dobrym kumplem, nad szybszym czytaniem, nad budowaniem mediów społecznościowych, nad networkingiem, nad kondycją fizyczną i dbaniem o zdrowie, nad siłą mentalną, nad byciem wrażliwym wobec ludzkiej krzywdy, nad tworzeniem międzynarodowych zespołów….
Mógłbym tak wymieniać i wymieniać. To moje nieuczciwe przewagi. Nad tymi wszystkimi ludźmi, którzy w tym czasie nie robią nic.
Do przemyślenia.
JĘZYKI OBCE
🎯 5 najlepszych kont na Instagramie do nauki j. angielskiego
(propozycje na listopad)
Jeśli nie uczycie się języków z pomocą mediów społecznościowych, to uwierzcie mi - wiele tracicie. Ale jeśli tak, na przykład, na Instagramie, to mam dla Was dzisiaj kilka polecajek. Całość znajdziecie w linku pod zdjęciem.
🔥 Szybki proces w nauce języka obcego
Właśnie prowadzę dwie takie osoby, choć tego typu sytuacje zdarzają się niemal co miesiąc. Tu jednak wymagane jest szybkie działanie, ponieważ, jak to często bywa, życie upomniało się o pewne kompetencje.
🇬🇧 Karolina uczy się angielskiego pod kątem szkoleń w wojskowości. Jest zawodową żołnierką specjalizującą się w sprawach HR i musi szybko podnieść poziom swojego angielskiego, by jak najlepiej skorzystać z wiedzy, jaką wkrótce przekażą jej na szkoleniach.
🇩🇪 Klaudia wyjechała ostatnio do Niemiec i pracuje w szeroko pojętej logistyce znanej sieci spożywczej. Ma podstawy niemieckiego, więc trafiła do mnie, aby w szybkim tempie nauczyć się tego języka do stopnia swobodnej komunikacji. Mieszkając tam bez niemieckiego to jak błądzenie we mgle. Duży dyskomfort.
Co zatem można zrobić? Właściwie to bardzo dużo. Całość zaczyna się od ułożenia planu działania, a potem szybkich efektów - czyli właściwego mówienia. Wiadomo, że dziewczyny muszą dać z siebie wszystko, ale skoro ich życie zawodowe i komfort funkcjonowania mocno zależy od znajomości języka, nie mają innego wyboru. Choć jak to u mnie bywa, potrafię zamienić naukę języka w przyjemny proces i pokazać, że można mieć i efekty i dużo radochy.
Gdybyście byli w podobnej sytuacji, to:
👉🏻 zacznijcie od deadline’u i ustalcie termin końcowy
👉🏻 określcie, co chcecie umieć
👉🏻 poukładajcie to na tygodnie / lub dni
👉🏻 mówcie, piszcie, czytajcie i słuchajcie na potęgę
👉🏻 mocno poszerzajcie słownictwo
👉🏻 automatyzujcie to, co już potraficie
albo…
zgłoście się do Programu Premium 🧠
🤦🏼♂️ Wypełnij luki w zdaniach, czyli jak się nie uczyć języków
✌🏻 Równo trzy tygodnie temu na trasie Wrocław-Warszawa. Siedzę lekko z tyłu, po prawej stronie wagonu, a po drugiej widoczny na zdjęciu jegomość.
Przez co najmniej dwie godziny rozwiązywał zadania z angielskiego, wypełniając w zdaniach lukę za luką i studiując jedna regułę gramatyczną po drugiej. Miałem wrażenie, że gość strasznie się męczy. 😰 Przynajmniej takie wrażenie sprawiał.
Nie dziwię się.
Takie sposoby zawsze budzą mój niepokój i natychmiastową chęć pomocy - choć tym razem tego nie zrobiłem. Sam przez wiele lat męczyłem się z nauką języków, bezskutecznie próbując je opanować różnymi szkolnymi metodami i z użyciem podręczników, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Zwykle kończy się to zniechęceniem, a po wielu latach znanym wielu stwierdzeniem: "ja do języków obcych nigdy nie miałem talentu".
Wiem. Świata nie zbawię, choć na co dzień faktycznie pomagam TOP sportowcom (wcześniej Robertowi Lewandowskiemu ⚽️, a obecnie Ewie Pajor ⚽️) oraz wielu prezesom i właścicielom spółek nauczyć się języka obcego "na wczoraj". A dokładniej rzecz ujmując - w kilka tygodni. Często od zera. 😳
Jak to możliwe i w czym tkwi sekret?
(można ukraść)
👉🏻 w dokładnym określeniu celu używania języka
👉🏻 stworzeniu planu działania podzielonego na tygodnie
👉🏻 nauce wybranych fraz (nigdy pojedynczych słówek)
👉🏻 pomijania gramatyki - omawiamy tylko na przykładach
👉🏻 budowania umiejętności komunikacji - od początku
👉🏻 dopasowania metod nauki do stylu życia i planu dnia
👉🏻 stworzenia silnych nawyków, które działają
👉🏻 upraszczaniu języka
Celem nauki języka zawsze powinna być komunikacja. Umiejętność rozmowy na tematy, które nas dotyczą i odnalezienia się w sytuacjach, w których potencjalnie możemy się znaleźć. To relacje, nowe kontakty, propozycje i szanse.
Wypełnianie luk w zdaniach raczej nie jest drogą do dobrego mówienia w języku obcym. Wiem, co mówię - uczyłem się w życiu ponad 10, mówię w 7, a każdy z nich wykorzystywałem w międzynarodowym biznesie. Szkoda czasu na gramę. Uwierzcie mi.
------
O ciekawych sposobach nauki języków i ich praktycznej stronie często mówię w podcaście "Poniedziałek Rano" 🎙️. Co tydzień, zawsze o 6.00 rano, w każdy poniedziałek.
PRODUKTYWNOŚĆ OSOBISTA
Jak skutecznie skorzystać na zmianie czasu na zimowy? ☀️ 🔁 ❄️
Większość z nas obudziła się dziś wyspana o godzinę szybciej. Sam byłem na nogach już o 6.00 rano, choć jest niedziela i nigdzie mi się nie spieszy. Mogłem zatem wykorzystać czas na wszystko, na co zwykle mi go brakuje:
👉🏻 zaległości w czytaniu - generują mnóstwo pomysłów
👉🏻 spacer na świeżym powietrzu z dobrym podcastem
👉🏻 szybka rundka z językiem obcym (wystarczy 15 min)
👉🏻 pisanie - świetnie wpływa na poukładanie myśli
Niezależnie od tego, co to będzie, zmiana czasu na zimowy (czyli dodatkowa godzina) to doskonały moment na stworzenie porannego nawyku. I wcale nie musi być to pełne 60 minut. Wystarczy wybrać priorytetowe zadanie, podpiąć pod to odpowiednie kotwice i próbować wdrażać przez kolejne dni. To najlepszy na to moment.
O co mi chodzi?
Wyjaśnię na przykładzie nauki języka obcego:
✅ tworzysz konkretne marzenie - np. wyjazd do Włoch w lutym
✅ odpalasz swoją ulubioną kawkę lub zieloną herbatę (kotwica ⚓️)
✅ siadasz w ulubionym miejscu domu (kotwica ⚓️)
✅ włączasz ulubioną muzykę lub radio w j. obcym (kotwica ⚓️)
✅ codziennie robisz coś innego na potrzeby nauki języka: jednego dnia czytasz w języku obcym media społecznościowe, innego oglądasz YouTube'a, jeszcze innego piszesz krótki tekst w języku, którego aktualnie się uczysz - na dowolny temat. Codziennie powtarzasz zwroty przez góra 5 minut. Lub uczysz się nowych.
Nie nastawiaj się na pełne 60 minut. Potrzebujesz tylko zacząć. Potem zobaczysz jak będzie. Mentalne kotwice ⚓️ sprawią, że nauka języka będzie ci się miło kojarzyć i stale będą ci przypominać o powrocie do nawyku - to samo miejsce, ten sam gorący napój, ta sama miła atmosfera. Tak, by się chciało! No i masz ekstra czas do dyspozycji.
Wykorzystaj zatem dodatkową godzinę i stwórz swój nowy nawyk. To najlepszy moment, by to zrobić. 🚀
📕 Krótka recenzja książki
Poniższą książkę otrzymałem bezpośrednio z rąk samej autorki. Miałem zresztą tamtego dnia okazję nie tylko bliżej ją poznać i spędzić wspólnie czas w naprawdę niewielkiej grupie w domu moich przyjaciół, ale również świętować 70-te urodziny Magdy, kiedy to m.in. moja córka strzelała confetti na część jubilatki, a my śpiewaliśmy chóralne “Sto lat”.
Wracając do książki - to fascynująca podróż po wielu miejscach świata - zaczynając od Warszawy, poprzez Bułgarię, Kubę, znów Warszawę, znów Kubę, a dalej to już naprzemiennie Polskę, Hiszpanię, Niemcy i tak dalej… Historia Magdy Gessler jest tak zakręcona, jak je niesamowita fryzura i żądna przygód osobowość.
Gdybym miał określić jednym zdaniem - to książka o miłości.
O licznych zakrętach, tych życiowych, tych biznesowych, a przede wszystkim sercowych. Wychowana w dobrze sytuowanej rodzinie, która ze względu na pracę ojca (korespondent międzynarodowy) często zmieniała miejsce zamieszkania, miała okazję nie tylko zwiedzać świat i uczyć się języków, ale również poznać wspaniałe osobistości w wielu krajach, w których przyszło jej mieszkać - zaczynając oczywiście od Fidela Castro, któremu zresztą jako mała dziewczynka zapalała cygaro.
Jeśli lubicie barwne historie przeplatane podróżami, trochę historią, a zdecydowanie miłością - ta książka wam się spodoba. Mi się spodobała bardzo. Gorąco polecam!
📚 Lista książek, po które warto sięgnąć w listopadzie
Może nie wszystkie książki z poniższej listy są do polecenia, ale na pewno znajdziecie na niej takie, które trzeba przeczytać.
To zdecydowanie dwie historie, w których języki obce są mocno istotne jako część życia obojga bohaterów, ale w ogóle - zarówno wspomniana wyżej Magda Gessler i Aleksander Kwaśniewski to niezwykle ciekawe osobowości. I uwierzcie mi - bez czytania obu tych książek wiecie o nich niewiele. Naprawdę niewiele. A warto!
Koniecznie sięgnijcie, o ile znacie przyzwoicie angielski, po pierwszą pozycję z poniższej listy. To zestawienie 33 reguł, którymi kieruje się i kierował autor: twórca najczęściej słuchanego w Europie podcastu, a także inwestor i były (albo obecny) prezes spółek, których wartość przekracza ponad miliard dolarów. Gość zresztą ma dopiero 30 lat, co jeszcze bardziej robi wrażenie. Warto więc uczyć się od najlepszych.
The Diary Of The CEO - Steven Bartlett 💻 / 🇬🇧 / ⭐️ ⭐️ ⭐️
One Million Followers - Brendan Kane 💻 / 🇬🇧 / ⭐️ ⭐️
The great mindset - Lewis Howes 💻 / 🇬🇧 / ⭐️
Prezydent Aleksander Kwaśniewski - Aleksander Kaczorowski 📖/ 🇵🇱/ ⭐️⭐️⭐️
Dziady i dybuki - Jarosław Kurski 🎧/ 🇵🇱/ ⭐️⭐️
Do it today - Darius Foroux 💻 / 🇬🇧 / ⭐️
Magda - Magda Gessler 📖/ 🇵🇱/⭐️⭐️⭐️
BIZNES I KARIERA
💰 Ile przychodu z zagranicy generują polskie spółki
Dwa tygodnie temu Michal Sadowski, założyciel znanej i cenionej spółki Brand24 napisał, że przychody z zagranicy stanowią u nich już 80% całego obrotu firmy. 🚀
To doskonały przykład tego, jak wiele stracić mogą ci, którzy nie działają podobnie jak Brand24, pozostając jedynie na rynku polskim i nie szukając sposobów na swój rozwój poza granicami naszego kraju.
Powodów może być wiele:
❌ brak wiedzy, do kogo pójść i od czego zacząć
❌ brak odpowiednich ludzi, którzy mogliby się tym zająć
❌ bariera językowa
❌ strach przed nieznanym
❌ mentalność właścicieli (bo zawsze było dobrze, więc po co zmieniać)
A tymczasem, firmy, które przeskoczyły powyższe bariery lub znalazły sposób na swoją obecność w innych krajach Europy czy zupełnie gdzieś dalej zaczęły dostrzegać, że dotychczasowa silna (polska) noga może mieć wsparcie w postaci kilku innych (zagranicznych), a w przyszłości stać się tylko niewielką częścią całości, co finalnie jest sytuacją win-win. ✌🏻
Nie tylko tracimy tego, co mamy, lecz dodatkowo zyskujemy nowe perspektywy, które ostatecznie mogą wzmacniać to, co w Polsce wypracowaliśmy. Tym bardziej, że każda firma i każdy rynek, na swoje dobre i złe chwile. Mądrze jest zatem dywersyfikować nie tylko swoje produkty czy usługi, ale również obszary działania.
Oto kilka przykładów polskich firm:
✅ LPP - eksport to 84,5% obrotów LPP / około 25 krajów
✅ Inglot - eksport to 70% obrotów firmy / ponad 90 krajów
✅ Żywiec - eksport to 60% obrotów spółki / ponad 50 krajów
✅ Fakro - eksport to 70% obrotów firmy / ponad 60 krajów
Tworzenie międzynarodowych struktur to nie tylko źródło nowych przychodów, ale również bezpieczeństwo firmy oraz szanse na rozwój, o których firma wcześniej nie myślała.
----
🎯 Raven Global - Tworzymy międzynarodowy biznes dla innych. Napisz do nas, jeśli szukasz wsparcia.
💬 Fajny cytat o pozwalaniu sobie na błędy
Nigdy nie powstrzymuj się od próbowania czegoś nowego, tylko dlatego, że się boisz, że nie będziesz dostatecznie dobry. Nigdy nie otrzymasz szansy, by zrobić coś dobrze, jeśli wcześniej nie będziesz skłonny zrobić czegoś źle, czegoś się nauczyć i rozwinąć.
Lori Deschene
Chcesz naprawdę zrobić coś dla siebie?
Program Premium - to prawdopodobnie najlepszy indywidualny kurs nauki języka obcego w Polsce 1:1
Inspirujące power-speeche - jeśli organizujesz event i potrzebujesz porywającego wystąpienia
Zbuduj swoją firmę międzynarodowo - nawet jeśli nie masz ludzi i nie wiesz jak. Postanowiliśmy stworzyć firmę, która w tym pomoże. Od A do Z.
Do zobaczenia za tydzień! Miłego weekendu.
Piotr