❤️ Mniej stresu, a więcej luzu…
Dokładnie 6 miesięcy temu to zrobiłem. Po 15 latach pracy w tzw. korporacjach postanowiłem zostawić dobrze płatne stanowisko, luksusowe samochody opłacane przez firmę, świetne hotele, garnitury… i zacząć żyć inaczej. Na mniejszych obrotach i przede wszystkim robiąc coś dla innych, a jednocześnie z przyjemnością dla siebie. Pisać książki, pomagać ludziom uczyć się języków, występować na scenie jako mówca, nagrywać podcasty oraz robić dziesiątki innych rzeczy.
Brzmi świetnie, ale myślę, że to dopiero pierwszy etap.
Mam nadzieję, że z dzisiejszego newslettera wiele dla siebie wyciągniecie i sporo przemyślicie.
Kilka dni temu z niezwykłym zainteresowaniem oglądnąłem na Netflixie miniserial, w którym autor książek, badacz oraz zdobywca aż trzech rekordów Guinnessa postanowił podsumować ponad lat 20 badań i opowiedzieć o tak zwanych niebieskich strefach (Blue Zones). To miejsca na świecie, w których do czynienia mamy z największą liczbą stulatków i jednocześnie starcami (grubo po 80-ce), którym większość z nas mogłoby pozazdrościć nie tylko witalności, ale również pogody ducha i planów na przyszłość.
Nie chcę spoilerować (a bardziej zachęcić Was do oglądnięcia tego dokumentu), ale… wiecie, co mnie szczególnie cieszy?
To, że mamy przemożny wpływ na naszą długowieczność. Niezależnie od genetyki.
W moim przypadku to jak osobista misja:
mój dziadek zmarł mając 72 lata. Tata zaledwie 61. A ponieważ kilka dni temu obchodziłem moje 41. urodziny, z prostych obliczeń wynika, że z grubsza pozostało mi jakieś 20-30 lat życia.
Byłoby to ogromnie dobijające, gdyby nie to, że mam na to naprawdę duży wpływ. Począwszy od stylu życia, przez nałogi, pogodę ducha, plany aż po to, co spożywam na co dzień. Zresztą w jednym z czterech odcinków odnajdziecie faceta, o ile pamiętam 94-latka, który opowiedział historię o swoim ojcu i dziadku, tak zbliżoną do mojej.
Dając mi tym samym wielką nadzieję.
Druga rzecz jest jeszcze ciekawsza. Mamy do czynienia z conajmniej dwudziestoma czynnikami, które charakteryzują ludzi z niebieskich stref. I zamiast tworzyć tutaj ich pełną listę, postanowiłem zastanowić się, co faktycznie sam robię, by nie iść śladem moich przodków i by móc cieszyć się zdrowiem przez kolejne 60 lat.
Czy mi się to uda? Nie wiem.
Wiem jednak, że niemal wszystko zależy ode mnie.
Oto kilka punktów z powyższego dokumentu, które wdrażam już teraz:
✅ Moai: stworzyłem wokół siebie środowisko pozytywnych ludzi i mentorów (offline oraz online), przy których rosnę i z którymi wspólnie się rozwijamy. Nie ma tu miejsca dla maruderów.
✅ Slow down: choć nie brakuje mi wspaniałych projektów oraz pracy, to porzucenie etatu pozwoliło mi znacznie zwolnić tempo życia. Coś w stylu - wszystko mogę, nic nie muszę.
✅ Caloric content: Kilka lat temu postanowiłem zrzucić kilkanaście kilogramów nadwagi i do dziś utrzymuję moje 80 kg dbając o to, co jem. Zamiast narzekać na brzuch, postanowiłem wreszcie coś z tym zrobić.
✅ Ruch: od przeszło trzech lat regularnie biegam, biorąc również udział w dużych imprezach biegowych. W tym roku zaliczyłem lub zaliczę po raz pierwszy 3 oficjalne półmaratony. Najbliższy już 8. października!
✅ Plan de vida - wiem doskonale, co chcę osiągnąć i dokąd zmierzam w życiu. To sprawia, że mam cel i chęć do działania.
Ciekawy jestem, jak sami siebie widzicie za 10-20-30 lat? Jak wyglądałoby Wasze wymarzone życie? Dobrze jest zadać sobie czasem takie pytanie by uświadomić sobie czy na pewno idziemy we właściwym kierunku.
Ogólnie pozostajemy w temacie wieku i zdrowia, zatem…
🔥 Stay hungry, stay foolish.
Słowa Steve Jobsa to idealne określenie podejścia do życia mojej niemal 70-letniej klientki.
👉🏻 uczy się angielskiego w moim 4-tygodniowym Programie Premium
👉🏻 w zimie wybiera się w kolejną podróż do Afryki i do Stanów
👉🏻 rozmawialiśmy dziś o jej planach na kolejne 30 lat
👉🏻 właśnie się zabiera za napisanie książki
👉🏻 tworzy organizację charytatywną
👉🏻 bardzo dużo inwestuje
Dlaczego takich osób jest tak mało‼️
I dlaczego wokół nas jest tylu 40-50-latków, którzy uważają, że są już na coś za starzy?!
Gdzie podziała się ta dziecięca energia i chęć odkrywania świata? Gotowość do podejmowania wyzwań takich jak chociażby nauka nowego języka obcego? Brakuje nam odwagi, wiary w siebie czy zwykłej radości życia?
Zmieńmy na chwilę klimat na bardziej przyziemny…
📥 Jak wykorzystać skrzynkę mailową do nauki języka
Oto jeden z naprawdę wielu przykładów.
Dostałem dziś takiego oto maila z zaproszeniem na webinar. Nie jestem wprawdzie nim zainteresowany, ale interesuje mnie język tam użyty, a mówiąc dokładniej - frazy, które powinienem znać, by jeszcze lepiej mówić po hiszpańsku 🇪🇸. Skoncentruję się na tych może nie najbardziej podstawowych, ale stosunkowo użytecznych.
👉🏻 esta tarde a las 19:00 - dziś po południu* o 19:00
👉🏻 hemos organizado un evento - zorganizowaliśmy wydarzenie**
👉🏻 Si todavía no formas parte de… - Jeśli jeszcze nie należysz do…
👉🏻 cada mes - każdego miesiąca /co miesiąc
👉🏻 podrás conversar con… - będziesz mógł porozmawiać / pogadać z…***
👉🏻 te espero esta tarde - do zobaczenia po popołudniu
👉🏻 Trae palomitas 🍿 - Przynieś popcorn****
👉🏻 ¿Has visto qué… - Widziałeś, że…
* z naszego punktu widzenia 19:00 to już nie popołudnie. Tutaj jednak autor uznał, że będzie to lepsze określenie niż esta noche
** tutaj mamy czas przeszły. Tych uczę się zawsze w gotowej formie, bez wkuwania jakichkolwiek tabelek i zawsze na podstawie konkretnych przykładów.
*** podobnie jest z czasem przyszłym. Tylko gotowe, najczęściej występujące wyrażenia. Takie wyrażenie jak “będziesz mógł” często występuje w j. polskim, więc często będziecie je używać mówiąc w języku obcym
**** czysta praktyka! Takich słówek zwykle się uczymy, a jak często jednak pojawiają się w naszym życiu. Teraz, kiedy będziecie w kinie, będziecie wiedzieć, że palomitas to po hiszpańsku popcorn.
Lubię tego typu rozkminki. To zupełnie inna nauka języka. Właściwie jak pasja!
Zainteresowani nauką hiszpańskiego? Zapraszam do Programu Premium.
Ogarniemy to w kilka tygodni.
🤗 3 hobbies - krótkie ćwiczenie w języku angielskim 🇬🇧
Zerknij na poniższy screenshot (to też ciekawe słowo, które przenika do języka polskiego, choć mogłem użyć po prostu napisać “zrzut ekranu”).
krótki tekst, który można przeczytać w kilka sekund - to zachęca do działania
poznajesz fajne wyrażenie “makes you…”, czyli “sprawia, że stajesz się…”
czy jesteś w stanie powiedzieć (oczywiście po angielsku), jakie hobby sprawia, że stajesz się mądry / inteligentny, bogaty oraz zdrowy / fit? Could you do that?
To jedno z ćwiczeń, które możesz robić samodzielnie, bezpłatnie i z wykorzystaniem mediów społecznościowych.
🚀 Język obcy w 2 miesiące
Rekrutuję właśnie kolejną grupę do Programu Team, a naszym celem jest nauczyć się języka obcego od zera (lub prawie zera) do poziomu swobody językowej w ciagu dwóch miesięcy. Niemal wszystko działa tak, jak w Programie Premium, poza tym, że jest znacznie taniej i w nieco dłuższym czasie. Grupa ma mieć tylko 4 osoby. Zaczynamy od angielskiego. Później zrobimy podobnie z hiszpańskim. Wszystko online i z moim bezpośrednim udziałem. W dwa miesiące!
🏫 Mała szkoła w świecie wielkich możliwości
Jakiś czas temu mój Program Business zrealizowała grupa nauczycieli, psychologów oraz osób zarządzających placówkami edukacyjnymi. Wspólnie pod moim okiem uczyli się języka angielskiego, a ich ostatecznym celem (i powodem, dlaczego uczyli się angielskiego) była potrzeba obserwacji i wyciągnięcia wniosków z programów edukacji we Włoszech oraz Hiszpanii. W obu krajach byli kilka razy, ucząc się najlepszych praktyk i rozwiązań w edukacji dzieci i młodzieży. Bez znajomości języka byłoby to właściwie niemożliwe. Całość została sfinansowana z funduszy projektu Erasmus+.
Tym razem koordynatorka tej inicjatywy (pani Ewa Rafałowska) zaprosiła mnie do wygłoszenia prelekcji na temat roli języków obcych w karierze zawodowej. Chciała tym samym nie tylko podsumować cały projekt, ale również pokazać innym zainteresowanym nowoczesną formę kształcenia zawodowego, możliwości jakie daje tego typu finansowanie, a jak bardzo w pracy pomaga znajomość języków obcych. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki, a także lokalna prasa.
Gdybyście mieli ochotę, w imieniu organizatora serdecznie zapraszam na to wydarzenie. Wstęp jest bezpłatny. Informacje szczegółowe znajdziecie na poniższym plakacie. 26 września w Hucie Mińskiej. Więcej informacji na plakacie.
P.S. Organizujesz wydarzenie i potrzebujesz dla swojej publiczności czegoś ekstra?
Odezwij się na kontakt@piotrkruk.pl. Ustalimy szczegóły.
MOTYWACJA
Po pierwsze…
🕺🏼 One move
“Learn one funny or good dance move that you can reliably bust out when you inevitably get pushed into the center of a dance circle at a wedding or event.” *
Wystarczy jeden popisowy numer, by się pokazać. Dokładnie w taki sposób patrzcie na języki obce. Nauczcie się jak fajnie zagadać na konferencji, na bankiecie lub w przerwie szkolenia. Nie musicie od razu znać „całego” języka obcego. Wystarczy jeden dobry „ruch”, by wszyscy was pokochali.
*cytat pochodzi od Sahil Bloom, którego newsletter z przyjemnością czytam. Jeśli lubicie podobne wskazówki, zapraszam do mojego. W każdy piątek. Zero spamu. Same konkrety.
Po drugie…
📆 Tomorrow
*jutro (rzeczownik)
- mistyczna kraina, gdzie przechowywanych jest 99% ludzkiej produktywności, motywacji oraz osiągnięć.
To tam zwykle odkładamy to, co ma się wydarzyć. Zwykle nigdy do tego nie wracając.
🚀 Po trzecie…
Step by step
Wszystko jest do osiągnięcia małymi krokami.
DOBRA WIEDZA
🌼 Warto przeczytać
Jeśli wydaje Wam się, że stała aktywność kończy się gdzieś w okolicach 60-65 roku życia, czyli w chwili przejścia na emeryturę, to grubo się mylicie. W artykule mojej koleżanki - redaktor naczelnej magazynu POKOLENIA przeczytacie nie tylko o influencerach 50+, ale również o dojrzałych modelkach i modelach biorących udział w coraz bardziej popularnych castingach.
Przeczytaj...
🎧 Warto posłuchać
Czasem wejście na wyższy poziom w czymś coś innego blokuje. Chcemy czegoś, ale nie możemy, bo to i tamto. I właśnie o tym jest ten odcinek podcastu. Jak pokonać te przeszkody i wskoczyć na wyższy poziom.
Kto w Waszym domu podejmuje decyzje? I jak w tej kwestii najlepiej się dogadać?
👁 Warto zobaczyć
Jak działa nasza pamięć i czy można nauczyć się języka w 6 miesięcy? Zobacz…
Podoba się Wam taka forma podania wiedzy?
No i dotarliśmy do końca. Mam nadzieję, że było ciekawie i że kilka wątków zostawisz dla siebie. Chociażby coś w kwestii nauki języka obcego.
Do zobaczenia za tydzień w piątek. Cześć!