Welcome on Friday at 8:25
To będzie zupełnie inne wydanie piątkowego newslettera niż do tej pory i mam nadzieję, że mimo znacznie krótszej formy, bardzo się Wam spodoba. A w nim o czterech obszarach do przemyślenia w ramach rozwoju firmy, produktu lub usługi, które macie, o koncepcji Wabi-Sabi i pięknie bycia nieperfekcyjnym oraz o tym, jak podwójne espresso pływa o poranku na naukę języka obcego.
Let’s get started!
Jedna rzecz, którą przemyślałem / odkryłem
Nagrywając ostatnio 153. odcinek podcastu “Poniedziałek Rano” wspominałem o koncentracji na najbliższym celu. Na kolejnym zagraniu i na kolejnym kroku. Niekoniecznie na tym, by wygrać cały mecz. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie osiągać spektakularne rezultaty - myśląc nie o rezultacie końcowym, lecz o tym, jak najlepiej wykonać kolejny ruch. Ten następny. Tak jest w sporcie, tak jest w biznesie, ale też w temacie rozwiązywania problemów osobistych.
Doskonale ujął to Jocko Willink (były żołnierz elitarnej jednostki Navy SEALs), zapytany przez Chrisa Williamsona o to, co powiedziałby komuś, kto przechodzi przez trudny miesiąc albo serię problemów i nie widzi żadnego światełka w tunelu. Odpowiedział w ten sposób:
JW:
”Jakie masz opcje? Masz problemy finansowe? Twój związek się rozpadł? Masz coraz większe długi? Zostałeś zwolniony z pracy? Jesteś w fatalnej sytuacji? Jakie masz opcje?
Musisz zacząć od ustalenia priorytetów i działania. Masz mnóstwo problemów w życiu – który z nich jest największy w tej chwili? I musisz powiedzieć sobie: OK, zaczynam od rozwiązania tego problemu. Musisz zacząć działać. Musisz ruszyć z miejsca. Bo jeśli tego nie zrobisz, spirala problemów nigdy się nie zatrzyma.
Jeśli pozwolisz, by wszystko dalej się waliło, skończysz na dnie. Więc musisz zapytać siebie: Jakie mam opcje? Rzucić wszystko? Nie. To nie jest opcja. To nie jest rozwiązanie. Co mogę poprawić tu i teraz? I zacząć na nowo składać wszystko w całość.”
Więc kiedy znajdziecie się w trudnej sytuacji, zacznijcie od największego problemu. Zrzucenie go z siebie da Wam nie tylko mnóstwo powietrza, ale też pokaże inne problemy jako stosunkowo proste do rozwiązania.
Coś do posłuchania / oglądnięcia
Wabi-sabi to koncepcja piękna w braku perfekcji. Meble robione ręcznie, ogród pełen kwiatów i traw albo naczynia gliniane są piękne właśnie dlatego, że nie są perfekcyjne. Ich piękno polega na ich niepowtarzalności i wyjątkowości. Są inne i za każdym razem ciekawe.
To samo dotyczy nas ludzi. Nasze unikalne doświadczenia, charakter, umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu oraz wyjątkowe cechy są piękne dlatego, że są niepowtarzalne. O to właśnie nasza niepowtarzalność powinna być naszym najważniejszym aktywem, a nie powodem do wstydu. To nisza, którą powinniśmy zagospodarować i szukać w niej szansy dla siebie.
O koncepcji Wabi-sabi usłyszałem po raz pierwszy w rozmowie Stevena Bartletta z Simonem Sinek’iem. Co ciekawe - w kontekście AI. Też możecie to zrobić teraz…
Coś, co sam robię i polecam
Poranne double espresso traktuję jako booster do budowania nawyku uczenia się języków. Jak dopalacz w przerwie między jednym zestawem fiszek, a drugim. Łyk kawy jest pewnego rodzaju fizycznym (i mentalnym) włącznikiem do kolejnych minut głębokiej koncentracji. To sprawia, że rozwój językowy kojarzy się z piciem pysznego i aromatycznego espresso, a codzienność tego procesu sprawia, że powtarzanie wyrażeń na fiszkach staje się bardzo, ale to bardzo szybkie. Finalnie zajmuje zaledwie kilka minut. Tyle, co wypicie kawy. Patent na jutro. Albo jeszcze dzisiaj.
Coś do przeczytania
Macierz ERRC (rozwinięcie poniżej) to jedno z najpotężniejszych narzędzi, które pozwala firmom zdefiniować nową propozycję wartości - nie poprzez drobne ulepszenia, ale przez radykalną zmianę podejścia do tworzenia produktów, usług lub doświadczeń. Jeśli myśleliście o tym, że trzeba się wyróżnić, spróbujcie zastosować jedną ze Strategii Błękitnego Oceanu. Wdrażam ją obecnie w trzech firmach:
1. Eliminate – Co można całkowicie wyeliminować?
Jakie elementy Waszej branży są traktowane jako „oczywiste”, a w rzeczywistości nie wnoszą już wartości (albo nawet są szkodliwe)?
2. Reduce – Co można znacząco ograniczyć?
Jakie aspekty produktów lub usług są obecnie przesadzone, nadmiernie rozbudowane lub kosztowne – a których klienci wcale nie potrzebują aż w takim stopniu?
3. Raise – Co można wynieść znacznie ponad standard branżowy?
Co klienci naprawdę cenią, ale obecnie dostają w zbyt małym stopniu?
4. Create – Co można stworzyć zupełnie od nowa?
Jaką nową wartość lub doświadczenie możecie zaoferować, które nie istnieją jeszcze w Waszej branży?
Jeśli odpowiecie na te pytania i podejdziecie do nich na poważnie, wiele odkryjecie. Dla poszerzenia wiedzy, zachęcam do sięgnięcia po książkę “Strategia Błękitnego Oceanu”.
Z życia / zza kulis / inspiracja
Patrząc na najlepszych sportowców świata rzadko kiedy myślimy o tym, jak to się dzieje, że są ciągle w formie, że się nie poddają, że nie ulegają presji i w chwilach próby, po prostu robią to, co mają robić. Miałem okazję pracować z wieloma doskonałymi sportowcami (m.in. Robertem Lewandowskim i Ewa Pajor - oboje top na świecie albo Aleksandrem Śliwką (wicemistrz olimpijski w siatkówce). O tym, jakimi umiejętnościami się posługują, by być najlepsi na świecie, usłyszycie w 153. odcinku podcastu “Poniedziałek Rano”.
Zdanie, które daje do myślenia
„Jeśli stawiasz sobie absurdalnie wysokie cele i poniesiesz porażkę, to i tak osiągniesz więcej niż większość ludzi.”
- James Cameron
Trzymacie się. Dobrego weekendu i do przeczytania za tydzień!
Piotr
Piotr , Twój newsletter jak zawsze motywujący do codziennego działania , krok po kroku. Dziękuję