New: 🍿 #109: japoński mistrz, reklama Nike, taniec w deszczu oraz Porsche
Posłuchajcie tej historii.
W Japonii żył kiedyś mistrz budownictwa. Człowiek o niezwykłej precyzji i talencie, którego domy były symbolem luksusu oraz doskonałości. Przez dziesiątki lat wszyscy marzyli, by choć raz zamieszkać w miejscu stworzonym przez jego ręce.
Ale pewnego dnia mistrz ten powiedział: „Mam już dość. Jestem zmęczony”.
Poszedł więc do swoich wspólników i oznajmił:
„Odchodzę. To koniec mojej drogi jako budowniczego”.
Wspólnicy uszanowali jego decyzję, ale poprosili go o jeszcze jedną rzecz:
„Zbuduj dla nas ostatni dom. Dla wyjątkowego klienta. Potem będziesz mógł odejść na zawsze”.
Zgodził się, choć czuł, że jest już na skraju sił. Stracił pasję do tego, co robi i po raz pierwszy w życiu postanowił pójść na skróty. Wybrał najtańsze materiały, zatrudnił najtańszych ludzi, a także zrezygnował z tej perfekcji, która była jego znakiem rozpoznawczym. Chciał to po prostu to szybko skończyć.
Gdy budowa dobiegła końca, wrócił do wspólników i powiedział:
„Gotowe. Teraz naprawdę odchodzę”.
A wtedy wspólnicy wręczyli mu małe pudełko, w którym znalazł klucz. Uśmiechnęli się do niego i powiedzieli:
„Ten dom... jest dla ciebie. To nasz prezent za wszystkie lata twojej pracy”.
I wtedy jego serce zamarło. Zrozumiał, że to właśnie dla siebie zbudował dom, przy którym poszedł na skróty. Dom, w którym każda decyzja była kompromisem. Całe życie budował arcydzieła dla innych, a dla samego siebie stworzył coś, co było tylko cieniem jego prawdziwego potencjału.
Ta historia niesie ze sobą ważną lekcję:
Kiedy jesteś zmęczony — zrób to, co trudne.
Kiedy jesteś wykończony — zrób to, co właściwe.
Bo kiedy idziesz na skróty wobec swoich marzeń, swoich celów, swojej przyszłości — oszukujesz tylko samego siebie.
Każdego dnia budujesz swój własny dom.
Z każdą twoją decyzją. Więc buduj go tak, jakbyś miał w nim zamieszkać na zawsze.
Wniosek 1
Każdy wybór kształtuje nasze życie
W pracy nad sobą nie ma drogi na skróty. Jeśli w chwilach zmęczenia odpuszczamy zasady, które miały nas prowadzić, w efekcie budujemy słabą wersję siebie. Nasze codzienne nawyki, nawet te najmniejsze, są cegłami naszego życia. Warto inwestować w jakość każdego dnia - nawet, kiedy nikt nie patrzy. To w moim przypadku codzienne pisanie, a więc konieczność rozwoju osobistego i zdobywania wiedzy. A przez to budowanie pewnej mentalności, która za rok będzie inna od tej dzisiejszej. Wszak w ciągu 12 miesięcy można nauczyć się dwóch języków obcych, otworzyć wiele nowych drzwi w biznesie oraz znaleźć się w zupełnie innym miejscu kariery zawodowej. Tego nikt nam jednak nie da za darmo. Każdy jeden wybór może nas albo oddalić albo przybliżyć do obranego celu.
Wniosek 2
Wysiłek liczy się wtedy, gdy najbardziej się nie chce
W sporcie największe znaczenie mają nie treningi, które przychodzą łatwo, ale te, które wykonujemy mimo zmęczenia, złej pogody czy chwilowej motywacji. Właśnie wtedy budujemy prawdziwą siłę — psychiczną i fizyczną. Przeciętny wysiłek daje przeciętne rezultaty. Świadomy wysiłek — buduje mistrzów.
Wniosek 3
Reputacja i jakość to najważniejszy kapitał w biznesie
W biznesie kluczowe są standardy — szczególnie wtedy, gdy nikt nas nie kontroluje. Jeśli zaczynamy chodzić na skróty, obniżamy jakość swojej pracy, produktów lub relacji z klientami, prędzej czy później sami doświadczymy skutków tych decyzji. Biznes oparty na wartościach i konsekwencji rośnie nawet wtedy, gdy inne firmy tracą. Rise your bar (podnieś swoją poprzeczkę) zobaczyłem jakiś czas temu w jednej z książek, które czytałem. I pomyślałem, że to jest sposób na utrzymywanie wysokiej jakości pracy. To droga każdego mistrza - niezależnie czy chodzi o sport, architekturę czy biznes. Ważne jest, aby nigdy jej nie obniżać. Bo może się okazać, że podobnie jak bohater naszej dzisiejszej opowieści, budujemy coś dla siebie. A tak zapewne jest.
Powodzenia!
Piotr
Quick Tips
Monday, Tuesday, Wednesday…
🟣 #edukacja 🟣 #rozwój osobisty
Tak mniej więcej uczymy się dni tygodnia w języku angielskim. A to błąd. Bo faktycznie znacznie częściej niż Poniedziałek, Wtorek, Środa mówimy W poniedziałek, We wtorek, W środę! Więc dlaczego zamiast uczyć się najczęściej występujących fraz, utrudniamy sobie życie? Tym bardziej, że gdyby zapytać kilka osób o to, jak po angielsku jest “W”? - padnie co najmniej kilka opcji. A to oznacza, że w momencie tzw. składania zdań, nie tylko istnieje duże niebezpieczeństwo użycia niewłaściwej formy, ale przede wszystkim jeszcze większe ryzyku tzw. dukania lub stworzenia w naszych ustach efektu YYYYYYY. Czyli długiego zastanawiania się nad tym “jak to powiedzieć”.
Dlatego drodzy Państwo - kiedy uczycie się np. dni tygodnia, niezależnie od języka, uczcie się tego tak, jak stosujecie po polsku. Od razu w całości - On Monday, Am Montag albo El lunes. Przyspieszycie tempo mówienia, pozbędziecie się wątpliwości i bardziej w siebie uwierzycie.
Easy?
A pomysł na tą poradę przyszedł mi do głowy po zobaczeniu fajnej reklamy. Z której co prawda nie nauczycie się tego, co powiedziano powyżej, ale na pewno zmotywujecie się do działania :)
Taniec w deszczu i Porsche
🟣 #edukacja 🟣 #rozwój osobisty
"Mój ojciec od zawsze miał wielką pasję do samochodów"- wspomina Simon Kidston, znany na całym świecie sprzedawca oldtimerów i właściciel żółtej 911 Carrera RS 2.7 z 1973 roku, którą jeździ już trzecie pokolenie.
Miał 21 lat, gdy w 1988 roku otrzymał szansę pracy w domu aukcyjnym Coys of Kensington, co przerodziło się później w imponujący biznes z oddziałami w Genewie, Modenie i Dubaju, a jednym z najgłośniejszych sukcesów była sprzedaż Mercedesa 300 SRL za 135 milionów euro, który okazał się być najdroższym samochodem wszech czasów.
"Ponieważ mówię także po francusku i po włosku, miałem duże pole do popisu w negocjacjach z klientami" - wspomina Kindston. Budując swoją karierę chciał tego, czego chcemy wszyscy - wykorzystać swój potencjał na szeroką skalę, być dobrym w tym, w czym naprawdę się znamy, ale robić to jeszcze lepiej.
Doskonałym przykładem są ludzie, z którymi spotkałem się w zeszłą środę:
🇬🇧 - komunikacja od zera, branża technologiczna
🇪🇸 - komunikacja od zera, branża eventowa
🇩🇪 - rozwój komunikacji, branża budowlana
🇬🇧 - rozwój komunikacji, branża budowlana
🇬🇧 - rozwój komunikacji, finanse i inwestycje
🇩🇪 - język od zera, branża budowlana
Najważniejsza w całym procesie jest skuteczność, szybkie efekty, przygotowanie do najbliższych wyzwań i maksymalne wykorzystanie dostępnego potencjału. Pracowałem tak z Robertem Lewandowskim 🇪🇸, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem 🇬🇧, Ewą Pajor 🇩🇪🇬🇧🇪🇸 oraz wieloma prezesami znanych firm.
Jeden z nich (szef organizacji o przychodach rzędu 1,5 miliarda złotych) powiedział mi ostatnio "Wiesz, w życiu wiele mi wyszło, ale niestety do tej pory nie potrafię komunikować się w języku obcym".
Sporo osób zawsze będzie się zasłaniać wymówką "braku czasu". Jednak ci, którzy wiedzą, jak wiele na co dzień tracą i jaki potencjał tkwi w rozwoju osobistym oraz sprawnej komunikacji, zawsze będzie szukać niestandardowych rozwiązań:
👉🏻 połączenia tego, co już robią z tym, co muszą zrobić
👉🏻 wykorzystania odpowiednich technologii
👉🏻 poprawienia własnej produktywności
👉🏻 ciekawych sposobów działania
Jak słusznie zauważyła brytyjska pisarka Vivian Greene - "W życiu nie chodzi o to, aby czekać aż minie burza. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu."
I chyba w tym tkwi cały sekret. Nie ma nigdy idealnego momentu.
No chyba, że pojawi się okazja do przejechania 911 z 1973 roku. Na to zawsze znajdzie się czas. :)
Polecenia
Wygraj pierwsze 60 minut
🟣 #rozwój osobisty
"Sukces to suma małych wysiłków, powtarzanych dzień po dniu" - napisał kiedyś Robert Collier. Miał rację. Widzę to w nauce języków, sporcie, przejściu z korporacji na własny biznes i budowaniu tego biznesu. Małe wysiłki, ale każdego dnia, dają w dłuższej perspektywie potężne zmiany w skali roku. Wszystko jednak zaczyna się zwycięstwem pierwszej godziny. Od tego, że ruszyliśmy...
Wielkie osiągnięcia są serią małych zwycięstw. Wygrywaj każdego dnia, nie ważne w jakiej skali, a sukces stanie się tylko kwestią czasu!
Wygraj dla siebie następną godzinę. Nie analizuj od razu całej ścieżki. Po prostu skup się na tym, by najbliższe 60 minut były doskonale wykorzystane.Motywacja następuje po wykonanej akcji. Nie czekaj na “ten” właściwy moment. Działaj, a motywacja sama się pojawi.
Za dużo pracy, a za mało efektów? Robienie dużo nie oznacza progresu. Skup się tylko na tym, co naprawdę ma znaczenie.
Każdego dnia ustal 3 najważniejsze cele. I zrób wszystko, aby je zrealizować. To oznacza spełnienie ponad 1000 marzeń rocznie.
Więcej w Human Mind Produktywność 🚀
28 mln odtworzeń na YouTube w 4 tygodnie
🟡 #podróże 🟣 #edukacja
Ta niezwykła relacja z największej jaskini świata, która ma w środku las, rzekę i chmury osiąga rekordy wyświetleń. Oglądnąłem tydzień temu i jak i z przyjemnością Wam polecam. Przy okazji spędzicie 16 minut z językiem angielskim i otwartą z wrażenia buzią :)
Tego nie widać, ale to się dzieje. U każdego.
🔴 #kariera 🔴 #biznes
Dr n. med. Łukasz Rolka napisał ostatnio bardzo ciekawy post o tym, jak sami powoli niszczymy nasz organizm.
”To nie tłuszcz brzuszny jest zagrożeniem dla Twojego zdrowia. To nie otłuszczenie narządów wewnętrznych jest zagrożeniem. To jest efekt. To jest kompensacja (mechanizm obronny organizmu). To wynik.”
Fajne narzędzie do tego, aby Wasza prezentacja nabrała ludzkich cech
🟣 #edukacja 🟣 #rozwój osobisty
Nudne prezentacje, których nikt nie chce oglądać? A co, gdyby dodać gdzieś w rogu własną gębę i opowiedzieć slajd komuś, kto właśnie go ogląda? Ostatnio trafiłem na Loom, który to umożliwia. Sam jakiś czas temu szukałem takiego narzędzia i chociaż nie mam z tego żadnych profitów, chętnie się z Wami tym podzielę.
Jak często bazujecie na starej wiedzy?
🟣 #edukacja 🟣 #rozwój osobisty 🔵 #biznes
Jak często aktualizujecie to, co już wiecie, uzupełniacie i zderzacie z nowymi faktami?
👉🏻 5 lat temu pandemia COVID-19 zmieniła sposób, w jaki pracujemy. Ja sam byłem wtedy na etacie, jeżdżąc od spotkania do spotkania. Dziś to tylko 1% mojego czasu. To efekt zmian technologicznych, tych społecznych, ale również samego sposobu myślenia: jak lepiej pracować, być bardziej wydajnym, a jednocześnie szczęśliwszym.
👉🏻 3 lata temu mało kto mówił o AI. Dziś narzędzia takie jak ChatGPT przyspieszają każdy proces. 86% uczących się na świecie korzysta z AI, a 54% robi to co najmniej raz w tygodniu. To wymaga odwagi do zmian, uczenia się i porzucenia starego schematu: „zawsze tak było, więc po co to zmieniać”.
👉🏻 W ciągu roku przeskoczyliśmy z LingoDay na @humanmind_official — gdzie technologia połączona ze scenariuszami oraz ułożoną ścieżką działania wspiera naukę języków, produktywność i komunikację. Aby uczyć się jeszcze szybciej i jeszcze przyjemniej. Program Premium (1:1 w 🇬🇧🇩🇪🇪🇸) również ewoluował, a wystąpienia publiczne zyskały nowe narzędzia: analizę głosu i szybki dostęp do wielu danych. Zmienia się aktualnie również kierunek mojego działania na poczet przyszłości.
Zachęcam Was do tego, aby…
❌ NIE BYĆ jak niemieckie firmy, gdzie w 2023 roku nadal aż 82% przesyłając dokumenty nadal korzystało z faksu.
Aby ✅ BYĆ jak polska bankowość mogąca pochwalić się Blikiem albo logistyka ze swoimi rewolucyjnymi paczkomatami. To wszystko jest wytworem ostatnich lat! Bez chęci do zmian pozostajemy dinozaurami własnej epoki.
P.S. Książki — niby klasyczne, też się zmieniają. Na zdjęciach zobaczycie te opublikowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy. A w każdej z nich nowa wiedza dopasowana do dzisiejszego świata, którą warto wdrażać. Choć to jedynie część całej układanki.
No i dajcie znać, jakie zmiany Wy wprowadziliście w swoim życiu od czasów pandemii? Czytaliście już może którąś z tych książek? Albo możecie polecić coś od siebie?
Dobry cytat na koniec
🟡 #dobreżycie 🔵 #biznes
What do you know well enough to teach to others?
- Lewis Howes
Na czym znasz się tak dobrze, że możesz o tym uczyć innych?
To może być dla Was iskra do odpalenia nowego biznesu :)
Trzymacie się. Do przeczytania za tydzień!
Piotr