Chcesz, ale nie wiesz jak? A może wiesz jak, ale nie chcesz?
Kwadrat Danny Meyer’a - czyli co z twoim językiem obcym?
Zanim odpowiemy na zadane wyżej pytanie, chciałbym nakreślić pewien kontekst i podzielić się z Wami ciekawą historią.
Danny Meyer jest założycielem i prezesem Union Square Hospitality Group (USHG), która obejmuje jedne z najbardziej lubianych oraz cenionych restauracji w Nowym Jorku i Shake Shack, nowoczesną "przydrożną" restaurację z burgerami, która stała się publiczną spółką w 2015 roku. W całej grupie jest łącznie ponad 30 restauracji.
Danny jest również autorem bestsellera New York Timesa pt. "Setting the Table", prezentującą zestaw istotnych zasad biznesowych i życiowych, które można zastosować w wielu branżach. Jest laureatem nagrody Julia Child Award 2017 i został uznany przez magazyn Time za jednego z 100 najbardziej wpływowych ludzi w 2015 roku.
W obszernym wywiadzie dla Tima Ferrissa podzielił się ciekawym systemem pracy z ludźmi. By zarządzać własnymi restauracjami i swoim personelem, opracował prostą tabelkę, która określa nastawienie i plan działania wobec każdej osoby, która pracuje w jego firmach. Co ciekawe, nie jest to coś, co leży na biurku Danny Meyer’a. Kwadrat umieszcza to na lustrze w szatni swoich pracowników i za każdym razem, gdy jego zespół jest gotowy do pracy, mogą zdecydować, w którym kwadracie się znajdują i gdzie faktycznie chcą się znaleźć.
Grafika: Jade Bonacolta
W skrócie:
1. MOGĄ + CHCĄ (wysoko wydajni)
Wydaje się, że najlepiej po prostu „zostawić tych ludzi w spokoju”. Oni dają czadu i wykonują wspaniałą robotę.
Ale bez uznania mogą szybko stracić motywację.
2. NIE MOGĄ, ale CHCĄ (niewyszkoleni): Mogą to być nowi pracownicy — osoby, które są bardzo zmotywowane do nauki, ale jeszcze nie mają wszystkich umiejętności.
3. MOGĄ, ale NIE CHCĄ (niezmotywowani): Ci ludzie zwykle są w tej samej roli już jakiś czas i stracili zainteresowanie rozwojem. Mogą łatwo wpływać na kulturę pracy, szczególnie jeśli robią mniej niż wszyscy inni, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji.
4. NIE MOGĄ + NIE CHCĄ (potrzebują odejść): Najtrudniejsza kategoria. Ci ludzie nie mają umiejętności, których potrzebują do pracy i nie są zmotywowani, by się ich nauczyć.
Postanowiłem lekko przebudować tę tabelkę pod kątem nauki języków obcych, by dać sobie i Wam pewien obraz, co należy zrobić w przypadku odnalezienia się w odpowiednim obszarze tego kwadratu.
Czas określić siebie w obszarze nauki języków obcych:
1. MOGĄ + CHCĄ (wysoko wydajni)
Jeśli znaleźliście się w tej grupie - wielkie brawa! (Przy okazji dodam, że w jednym z tekstów po angielsku znalazłem ostatnio ciekawe wyrażenie, które to określa: „a big round of applause” - wielkie brawa. Może uda wam się to wykorzystać w niedalekiej przyszłości). Wracając do tematu - tutaj działacie i jesteście zmotywowani, by uczyć się języka. Ale musicie wiedzieć, że wasze zainteresowanie tym może z czasem być coraz słabsze. Dlatego potrzebujecie:
- stałych pochwał, za to, co robicie. Zresztą zapewne próbując mówić, otrzymacie tych pochwał naprawdę wiele
- potwierdzenia, że robicie to dobrze. Że metody i działania, które wdrażacie na co dzień są tymi najlepszymi
- nowych wyzwań - bez tego nie będziecie na dłuższą metę zainteresowani rozwijaniem swoich umiejętności
Wychodźcie przed szereg, bierzcie udział w spotkaniach, konferencjach i targach, a jeśli nie jest to możliwe, twórzcie sobie takie możliwości za pomocą internetu - chociażby oglądając wystąpienia (np. TED i TEDx) oraz szkolenia dostępne na YouTube lub ucząc się online (za darmo) na kursach organizowanych przez największe firmy świata (np. Google) lub uniwersytety. Schodząc na ziemię - bądźcie aktywni w social mediach, czytając ciekawe treści twórców, których warto obserwować oraz tworząc (np. komentarze) na LinkedIn, Twitterze, Instagramie oraz Facebooku. To forma zaangażowania się (w języku obcym), ale też znalezienia sobie miejsca w obcojęzycznym świecie. Z dnia na dzień poczujecie, jak świetnie jesteście przygotowani do tego, by być obywatelem świata, mogącym wszystko i wszędzie.
2. NIE MOGĄ, ale CHCĄ (niewyszkoleni)
Jeśli to wy, jest na to prosta rada - musicie się dowiedzieć, co robić, jak, kiedy i jakich błędów nie popełniać, by opanować język obcy. Chcecie to zrobić, ale nie wiecie jak. To w 100% moja grupa klientów, którzy trafiają do Programu Premium (1:1) lub Business (dla zespołów). Chcą działać, rozwijać się, bywać, latać, być wśród ludzi, tworzyć rynki, otwierać firmy, chcą awansu, nowych wyzwań, ale… no właśnie - ten cholerny język obcy. To ich blokuje. I to od lat!
- potrzebne jest przeszkolenie. Tutaj mogę zaoferować: ogrom wiedzy na blogu, moją pierwszą książkę „Język obcy w 6 miesięcy”, która zresztą na swój wiele mówiący podtytuł: „Dla wiecznie zaczynających naukę języka obcego” oraz e-booki umieszczone w moim sklepie. Możecie również korzystać z rad, którymi dzielę się w podcaście „Poniedziałek Rano” - tam znajdziecie dziesiątki świetnych odcinków o nauce języków.
- potrzebny jest mentoring i wsparcie kogoś, kto wie, jak was poprowadzić. Szukajcie odpowiedzi w wyżej opisanych źródłach, możecie stworzyć własną mapę myśli, jako strategię nauki języka (zerknijcie na odcinek 26. podcastu „Poniedziałek Rano”) lub jeśli potrzebujecie bata nad sobą oraz bezpośredniego nadzoru nad działaniami - skorzystać możecie z Programu Premium (to pod względem dostępności terminów obecnie najlepszy moment w roku).
- potrzebna jest kontrola procesu - jeśli działacie sami, zadajcie sobie co jakiś czas pytanie, czy realizujecie to, co sobie postanowiliście? Czy idziecie we właściwym kierunku? Czy się nie rozmijacie lub rozdrabniacie? Czy każdego tygodnia jesteście bliżej celu? - sprawdzajcie raz na jakiś czas własne działania.
3. MOGĄ, ale NIE CHCĄ (niezmotywowani)
Jeśli jesteście w tym miejscu, sprawa jest dość prosta. Wiecie co robić (oby tak było!), ale nie chcecie. Coś powoduje, że się zatrzymaliście i nie rozwijacie dalej. Tutaj potrzebne są następujące działania:
- zdecydowanie nowe wyzwania i cele. Takie, które są wykonalne, ale jednocześnie wymagające, przy których trzeba się spocić, ale które są na tyle pociągające, że warto się postarać. Co powiecie na nową, prestiżową rolę, z fajnym autem i pakietem dodatkowych świadczeń, funkcję, która jest o poziom wyżej od tej obecnej, ale… wymaga nauczenia się nowego języka lub podciągnięcia w tym, który jako tako znacie? Warto, prawda? Albo wspaniała podróż za kilka miesięcy, podczas której znajomość języka obcego będzie gwarantem bezpieczeństwa dla was i waszych najbliższych. Dzięki wam wszystko przebiegnie znacznie łatwiej i sprawniej.
- ustalenie deadline’u - jakiegoś dość krótkiego terminu, który sprawi, że weźmiecie się do roboty. To może być udział w targach albo delegacja z firmy, która wymagać będzie od was podciągnięcia się w języku obcym. Wiedząc, że coś nastąpi za chwile, mamy większe ciśnienie, by przez najbliższy czas się nieco bardziej postarać. Na mnie działało to wielokrotnie.
- użycia nowych, ciekawych metod nauki. W końcu nie chcecie, choć możecie. Jeśli np. z podcastu „Poniedziałek Rano” lub mojego wystąpienia (jednego czy drugiego) na TEDx poznacie metody, które są dla was odkryciem albo dowiecie się, jak skorzystać w nauce języków z mediów społecznościowych, które uwielbiacie lub sztucznej inteligencji (AI) - wtedy odkryjecie na nowo chęć uczenia się języków.
4. NIE MOGĄ + NIE CHCĄ (potrzebują odejść)
To najtrudniejsza grupa, bo nie tylko nie potrafi, ale nie chce potrafić. Jestem zdania, że nie ma co z takimi walczyć. Nie chcesz - nic na siłę. Z drugiej strony, często tak mam, że kiedy o czymś opowiadam (jako partner w rozmowie lub mówca na scenie), o rozwoju kariery, o językach obcych, o fajnych rozwiązaniach edukacyjnych, o łączeniu ról w życiu i byciu przy tym bardzo produktywnym, ludziom zapala się lampka i widać, że są tym mocno zainteresowani. Da się odczuć, że to, co do nich mówię, trafia na podatny grunt - dowiadują się jak coś zrobić (np. nauczyć się szybko języka), że inni (znani i mniej znani) na co dzień to robią, że wcale nie jest to takie trudne, zaczynają dostrzegać w tym sens. I zaczynają się motywować do działania. Jeśli pójdą tym tropem, dajmy na to - kupią jeszcze książkę lub posłuchają podcastu, wskakują w grupę drugą (powyżej), a wtedy druga do sukcesu stoi otworem. Czego zatem tu potrzeba?
- pokazania nowych perspektyw lub wzorców, czyli jakiejś ich finalnej wersji z przyszłości - kim mogliby być, gdyby jednak nauczyli się tego języka? Ile mogliby zarabiać, co robić, w jakich firmach pracować, jakie oferty przyjmować, jak byliby postrzegani przez innych.
- planu, który da szybkie efekty. Bo są to ludzie, którzy nie potrafią i nie wiedzą jak, a na dodatek nie chcą. Jeśli jednak złapią szybkie efekty, zostaną docenieni i dostrzegą, jak dużo to im daje - wszystko zmienia się o 180 stopni.
- kotwicy, która ich zainteresuje i będzie pierwszym krokiem. Coś, co złapie ich w sidła - jakieś szkolenie, propozycja, wyjazd, spotkanie kogoś inspirującego, jakiś podcast, który im coś uświadomi (nawet na chwilę) i coś, co pomoże ruszyć z miejsca. Opcji jest wiele.
Macie zatem cztery grupy i na pewno w jednej z nich się mieścicie. Jestem pewny, że skoro dotarliście do tego miejsca, wiecie już, która z nich, to da wasza. I wiecie, co z tym zrobić. Powodzenia!
🔥 Zmotywuj się!
“Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie”
Bo zmiany zaczyna się od siebie. I daje przykład. - to już ode mnie :)
📚 Poczytaj!
“Przewaga szczęścia to książka autorstwa Shawna Achor, profesora psychologii pozytywnej na Uniwersytecie Harvarda. Książka jest oparta na badaniach naukowych i przedstawia argument, że szczęście jest nie tylko celem samym w sobie, ale także kluczem do sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Achor twierdzi, że gdy jesteśmy szczęśliwi, jesteśmy bardziej kreatywni, produktywni i odporni na stres. Jesteśmy również bardziej skłonni do pomagania innym i budowania pozytywnych relacji.
Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza część poświęcona jest psychologii szczęścia i przedstawia badania naukowe, które pokazują, że szczęście jest nie tylko celem samym w sobie, ale także kluczem do sukcesu. Druga część książki zawiera praktyczne wskazówki, jak zwiększyć swoje szczęście. Trzecia część książki przedstawia historie ludzi, którzy wykorzystali zasady szczęścia, aby osiągnąć sukces w życiu osobistym i zawodowym.
Przewaga szczęścia to inspirująca i praktyczna książka, która może pomóc Ci zwiększyć swoje szczęście i odnieść sukces w życiu. Książka jest napisana w jasnym i przystępnym stylu, a jej treść jest poparta badaniami naukowymi. Przewaga szczęścia to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce być szczęśliwszym i bardziej odnoszącym sukcesy.
🎙 Posłuchaj!
Jeśli sporo rozumiesz, ale nadal masz problemy z mówieniem w języku obcym, ten odcinek będzie dla Ciebie zbawieniem.
Ogólnie - to powszechny problem. Zwykle nazywa się to „syndromem ukrytego poligloty”. Dzieje się tak, ponieważ rozumienie i mówienie to dwie różne umiejętności. Uczenie się rozumienia języka jest łatwiejsze, ponieważ polega na rozpoznawaniu słów i zwrotów w kontekście.
Natomiast mówienie wymaga umiejętności generowania nowych słów i zwrotów, co jest trudniejsze. Jak poradzić sobie z problemem braku umiejętności mówienia, może trochę strachu przed odezwaniem się w języku obcym - o tym w najnowszym odcinku podcastu „Poniedziałek Rano.”
💪 Sprawdź się!
Na blogu umieściłem dla Was ciekawe ćwiczenie językowe (jestem pewny, że nigdy takiego nie robiliście) w aż 5 językach. Oczywiście wybieracie ten właściwy dla siebie i działacie z jego polską wersją. Zapraszam!
💡 Warto posłuchać, warto wiedzieć
Na koniec zapraszam Was do wysłuchania świeżutkiego odcinka (opublikowanego wczoraj) podcastu 🔵 “Dobra Robota”. Podcastu tworzonego przez portal pracuj.pl, który zaprosił mnie do współpracy i poprosił o podzielenie się wiedzą na temat łączenia języków obcych z karierą zawodową, technik szybkiego uczenia się ich pod kątem komunikacji zawodowej oraz sposobów najlepszego wykorzystania ich w pracy.
W podcaście tym byłem gościem niezwykle elokwentnego Bartka Czarkowskiego, który również miał okazję wykazać się w nim językowo. Musicie to usłyszeć!
Oprócz odcinka z moim udziałem, warto oczywiście posłuchać wcześniejszych, do czego serdecznie Was zachęcam.
Jeśli podobał Ci się ten newsletter, podziel się ze znajomymi i rodziną (guzik poniżej). Widzimy się dokładnie za tydzień! Cześć!
🤟🏻 Piotr